Sünek olmayan betonarme çerçevelerin betonarme parçasal dolgu duvarlarıyla güçlendirilmesi
Strengthening of non-ductile reinforced concrete frames by reinforced concrete partial infills
- Tez No: 196646
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ALTIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Ülkemizde orta yükseklikteki binaların depreme karşı güçlendirilmesindebetonarme dolgu duvarları yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada sünekolmayan betonarme çerçevelerin betonarme parçasal dolgu duvarlarıylagüçlendirilmesi araştırılmıştır. Dokuz adet deney elemanı tersinen tekrarlananyatay yükler altında test edilmiştir. Parçasal dolgu duvar uzunluğunun, duvaryüksekliğine oranı, parçasal dolgu duvarın betonarme çerçeve içinde düzenlenişbiçimleri ve dolgu duvarda kullanılan uç elemanının varlığı çalışmanındeğişkenleridir. Çalışmada test edilen iki katlı tek açıklıklı betonarme çerçevedeney elemanları ülkemizdeki betonarme yapılarda karşılaşılan önemli yapımkusurlarını içerecek şekilde üretilmiştir. Test sonuçları parçasal dolgu duvarın,betonarme çerçevenin yatay yük taşıma kapasitesini, rijitliğini ve enerjitüketimini önemli oranlarda arttırdığını göstermiştir. Parçasal dolgu duvarınuzunluğunun, yüksekliğine oranının artması deney elemanının yatay yük taşımakapasitesini ve rijitliğini artırmıştır. En başarılı sonuçlar parçasal dolguduvarın çerçevenin kolon ve kirişlerine bağlı olarak üretilen deneyelemanlarında elde edilmiştir. Parçasal dolgu duvarında kullanılan uçelemanının, deney elemanı yatay yük taşıma kapasitesi, rijitliği ve göçmemekanizması üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Betonarme çerçeveelemanlarının dayanım ve sünekliğinin yetersizliği parçasal dolgu duvarıylagüçlendirilen elemanların davranış ve göçme modu üzerinde etkili olmuştur.Bilim Kodu :911Anahtar Kelimeler :Betonarme çerçeve, güçlendirme, betonarme parçasaldolgu duvarıSayfa Adedi :202Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Sinan ALTIN
Özet (Çeviri)
Strengthening of building with average heights against earthquakes byintroducing R/C infills into the existing R/C concrete frames has been a widelyused technique. In this study, the strengthening of non ductile concrete framesby introducing partial infills into existing frames has been investigated. Ninespecimens were tested under reversed cyclic lateral loads. Parameters of thestudy are the infill length to height ratio, the arrangements of infills into frameopenings, and the existence of edge member at the free and of infill. One bay,two story reinforced infilled frames were designed such that incorporatedfregmently found construction faults in our country. Test results showed thatpartial infills significantly improved the lateral load carrying capacity, stiffnessand energy dissipation capacity of the bare frame. The more infill length toheight ratio of partial infill was utilized, the more lateral load capacity, stiffnesswas observed. The most successful results were obtained when the partial infillwall was connected to both columns and beams of the frame. In addition, theexistence of edge members, also affected the specimen?s lateral load carryingcapacity, stiffness and energy dissipation capacity. Strength and stiffnessdeficiency of bare frames were affected the behavior and failure of strengthenedpartial infilled frames.Science Code :911Key Words :Bare Frame, Strengthening, Reinforced Concrete Infill withOpeningsPage Number :202Adviser :Prof. Dr. Sinan ALTIN