Saf ve çinko katkılı alüminyum numunelerinin X-ışını kırınımı yöntemi ile incelenmesi
The examination of the pure aluminium and zinc doped samples with X-ray diffraction method
- Tez No: 196688
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada %99,99 saflıktaki Alüminyum ve bu Alüminyuma 100ppm, 500ppm,1000ppm, 2000ppm, 3000ppm oranında Zn katkısının etkisi X-Işınları kırınım yöntemiile incelendi. Saf ve çinko katkılı numunelere 600 derecede bir saat süre ile ısıl işlemuygulandı. Numunelerin plaka ve toz halinde x-ışınları kırınım desenleri alındı. X-Işınıkırınım desenlerinde pik şiddetlerinin incelenmesiyle çinkonun giderek artan oranlarlakatkılanmasının, hem ısıl işlem görmemiş, hem ısıl işlem görmüş Al numunelerindeoksitlenme oranını azalttığı tespit edildi. Yüzey işlemi ile Al Plaka numunesinin oksittabakası temizlendi ve X-ışınları kırınım yöntemi ile incelenerek Al piklerininşiddetlerinde artış görüldü. Isıl işlem görmüş ve görmemiş numunelerin metalmikroskobu ile yüzey fotoğrafları çekildi ve ısıl işlemin numunelerin yüzeyinde yenikusurlar oluşturduğu tespit edildi. Sıcaklığın Al numunelerinin kristal yapısına etkisinibelirlemek için X-ışınları kırınım yöntemi ile alınan desenlerden a örgü parametresihesaplandı. Sıcaklığa bağlı olarak a örgü parametresinin lineer artışı gözlendi.Anahtar Kelimeler : X-Işınları Kırınımı, Alüminyum, ppm, çinko, Isıl şlem
Özet (Çeviri)
In this work, by using X-ray difraction method, Al pured 99,99 % and thedoping effect of Zn in rates of 100ppm, 500ppm, 1000ppm, 2000ppm, 3000ppmon Al were investigated. Themal process with one hour duration at 6000C wasapplied to the samples. X-ray difraction patterns of samples both in the formincase of plate and powder were taken. From these X-ray difraction patternsusing peak intensities, we determined that dopping the Al samples with Zn inrising rates decreased the oxidation rates for both thermally processed andunprocessed cases. After cleaning the oxide layer of the Al plate by surfaceprocess we examined pure Al plate using X-ray difraction method, we foundthat the intensities of Al peaks increased. For samples with thermal processapplied and without thermal process were taken surface pictures with metalmicroskope and it was determined that thermal process caused new defects onthe surface of samples. To determine the temperature effects on crystalstructure of Al samples, the lattice parameter was measured using X-raydifraction patterns. It was seen that the lattice parameter a shows a linearincrease depending on the temperature.Key Words : X-ray Difraction, Aluminum, ppm, Zinc, thermal process