Marmara takım adalarından Kınalıada'nın tarihsel ve kültürel değerlerinin incelenmesi ve koruma önerileri
Research on historical and cultural aspects of Kınalıada from the princes islands in Marmara sea and proposes of protection
- Tez No: 196742
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK AKSULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 506
Özet
Bu çalışmanın amacı Kınalıada`nın tarihsel ve kültürel değerlerini gelişimleri doğrultusunda araştırmak, günümüze kalanları saptamak,yeni yapılaşmaların mevcut karar ve yönetmelikler doğrultusundaolumlu ve olumsuz yönlerini ortaya koymak ve bölgenin turizm verekreasyona çok uygun niteliklerinin geliştirilmesine katkıda bulunmaktır.Yapılan çalışmanın birinci bölümünde çalışmanın amacı, kapsamı veyöntemi anlatılmıştır.İkinci bölümünde Kınalıada ve içinde yer aldığı Adalar topluluğunun coğrafi konumu, fiziksel özellikleri, sosyal nitelikleri ele alınmıştır.Üçüncü bölümünde, Adaların genel tarihi ve idari gelişimi anlatılmıştır.Dördüncü bölümünde, Kınalıada`nın tarihsel gelişimi, tarihsel vekültürel değerler, günümüze ulaşan örnekler incelenmiştir.Beşinci bölümde, XIX. ve XX. yy Avrupa ve Türk Mimarisi genelhatlarıyla anlatılmış ve bunun ada mimarisine nasıl yansıdığından bahsedilmiştir.Altıncı bölümde, Kınalıada`nın mimari, fiziksel ve sosyal analizi yapılmıştır.Yedinci bölümde, Adalar için yapılan koruma çalışmaları anlatılmıştır.Ayrıca Kınalıada özelinde yapılan mimari, fiziksel ve sosyal analizleringenel değerlendirilmesi yapılmıştır.Sekizinci bölümde, Kınalıada`da doğal ve tarihi çevreyi korumak amaçlıgenel müdahale kararları ortaya konulmuştur.Anahtar Kelimeler : Kınalıada, konut, geleneksel, koruma, geliştirme,restorasyon
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze historical and cultural aspects of Kınalıada in progressive process, to determine extant texture, topresent both favorable and unfavorable effects of current structuringunder the course of available decrees and regulations and to contributethe improvement of recreation and tourism characteristics of region.In the first part of the study; the intention, scope and method of thestudy are presented.In the second part; geological locations, physical and socialcharacteristics of the Princes Islands are discussed.In the third part; general history and administrative progress of islandsare presented.In the fourth part; historical progress, historical and culturalcharacteristics, examples reached to present-day are investigated.In the fifth part; 19th and 20th century Europe and Turkish Architectureare presented generally and their effects on the Architecture of Islandare mentioned.In the sixth part; architectural, physical and social analyses of Kınalıadaare performed.In the seventh part; preservation studies for the Princes Islands arepresented. Moreover, evaluation of architectural, physical and socialanalyses of Kınalıada is illustrated.In the eight part; collective intervention resolutions for the protection ofnatural and historical ambient in Kınalıada are introduced.Keywords : Kınalıada, residence, traditional, conservation,rehabilitation, restoration