Electricity generation investment planning under uncertainity: A real options application for Türkiye
Belirsiz şartlar altında elektrik üretimi yatırım planlaması: Türkiye için bir reel seçenekler uygulaması
- Tez No: 196783
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRKAN KUMBAROĞLU, PROF. DR. KUBAN ALTINEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZETBEL RS Z ŞARTLAR ALTINDA ELEKTR K ÜRET M YATIRIMPLANLAMASI: TÜRK YE Ç N B R REEL SEÇENEKLERUYGULAMASIBu tezde öğrenme eğrisi ve dinamik programlama formulasyonunu birleştiren biryatırım planlama modeli sunulmaktadır. Yıl bazında yatırım alternatifleri değerlendirilerekgeri dönüşü olmayan bir yatırım harcamasının yatırımı erteleme esnekliği olduğunda nasıletkileneceği incelenmiştir. Girdi maliyetleri ve elektrik fiyatındaki değişkenliği modeleyansıtabilmek için stokastik prosesler kullanılmıştır. Piyasanın özelleştirme süreci ilerledikçetalebin fiyat esnekliğinin artacağı varsayılmıştır. Modelin çözümünde Türkiye enerjipiyasasına ait veriler kullanılmıştır. Genel olarak yatırım politikalarına ışık tutmakla beraber,tez sonuçları belirsizliğin yenilenebilir enerji türlerine olan etkilerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTELECTRICITY GENERATION INVESTMENT PLANNING UNDERUNCERTAINTY: A REAL OPTIONS APPLICATION FOR TURKEYThis thesis presents an investment planning model that integrates learning curveinformation on renewable power generation technologies into a dynamic programmingformulation featuring real options analysis. The model recursively evaluates a set ofinvestment alternatives on a year-by-year basis, thereby taking into account that the flexibilityto delay an irreversible investment expenditure can profoundly affect the diffusion prospectsof renewable power generation technologies. Price volatility is introduced through stochasticprocesses for the average electricity price and for input fuel prices. Demand for peak-loadcapacity is assumed to be increasingly price-elastic, as the electricity market deregulationproceeds, and linearly dependent on the extent of market opening. The empirical analysis isbased on data for the Turkish electricity supply industry. Apart from general implications forpolicy-making, it provides some interesting insights about the impact of uncertainty on thediffusion of various emerging renewable energy technologies.