Microstructure and mechanical properties of friction welded cast and forged steel bars
Sürtünme kaynaklı dökme ve dövme çeliklerin mikroyapısı ve mekanik özellikleri
  1. Tez No: 196782
  2. Yazar: YUSUF TOLGA SUNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZETSÜRTÜNME KAYNAKLI DÖKME VE DÖVME ÇELİKLERİNMİKROYAPISI VE MEKANİK ÖZELLİKLERİSürtünme kaynağı farklı malzeme tiplerinin kaynaklanmasında kullanılan, yüksekdayanım, hızlı üretim ve düşük enerji maliyeti gibi özellikleri ile öne çıkan bir katı halbirleştirme tekniği olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışma hassas dökülmüş AISI 1050-AISI304 sürtünme kaynaklı parçalar ile dövülmüş AISI 1050-AISI 304 sürtünme kaynaklıparçalarda kaynak kalitesini etkileyen parametreleri incelemektedir. Üretim yöntemlerininsürtünme kaynağında değişen proses parameterleri altında ki etkisi hem metalurjik hem demekanik olarak araştırılmıştır. Bu amaçla bir deney düzeneği tasarlanmış ve imaledilmiştir. Bu tesisatta gerçekleştirilen deneylerden sonra çekme ve mikrosertlik ölçümleritamamlanarak elde edilen sonuçlar 23 faktöriyel tasarım ile analiz edilmiştir.İstatiksel analiz sürtünme basıncı ve yığma basıncının dövme parçalarda bunlara ekolarak sürtünme zamanının da hassas dökme parçalarda etkili olduğunu sergilemiştir. Aynıyöntem mikrosertlik sonuçları için uygunladığında ise sürtünme zamanı ve sürtünmebasıncı her iki deney grubu içinde en önemli parametreler olarak bulunmuştur. Buradaüzerinde dikkatle durulması gereken nokta anılan parametrelerin sertlikle ters orantılıolduğudur. Yani bu parametrelerin yüksek değerde alınması yüksek sertliği dolayısıylaçentik etkisini önlemesi yönünden yararlı olacaktır. Bütün bunlara ek olarak yapılanmikroyapı incelemeleri, SEM ve EDS analizleri her iki deney grubu içinde kaynak arayüzeyinde yeniden kristallenme ve mekanik olarak karışmış bir tabaka (MML) olduğunugöstermektedir. Ara yüzeydeki yüksek sertlik değerleri mekanik olarak karışmış tabakayla,düşük sertlik değerleri ise yeniden kristallenen kısımla açıklanabilir.Yukarıda bahsedilen bilgiler ışığında, düşük sertlik ve yüksek dayanım özellikleri iledövme AISI 1050 çeliğinin AISI 304 ile olan sürtünme kaynağının dökme AISI 1050çeliğinin kaynağına kıyasla daha başarılı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMICROSTRUCTURE AND MECHANICAL PROPERTIES OFFRICTION WELDED CAST AND FORGED STEEL BARSFriction welding has been represented as a technological solid-state joining processwidely used for dissimilar material combinations with high joint strength, short massproduction time and low energy characteristics. This study investigates the factorsaffecting the joint performance of friction-welded joints, investment cast AISI 1050-AISI304 and forged AISI 1050-AISI 304 material pairs. The influence of manufacturingmethod of specimens under changing process parameters were examined bothmetallurgically and mechanically. An experimental set-up was designed and conducted forexperiments. Later, the tensile and microhardness tests were carried out and 23 factorialdesign was performed in order to evaluate effects of the process parameters.Statistical approach showed that friction pressure and forge pressure are the mostviable parameters for forged parts while these are friction time, friction pressure and forgepressure for cast parts in order to maximize the tensile strength. The same procedure wasapplied to hardness values of the weld interface and it was found that friction time andfriction time are both effective in hardness, however, the increase in these parameters leadsto decrease in hardness. Therefore it was concluded that higher values of friction time andfriction pressure are beneficial from the perspective of hardness whose high values cancreate notch effect at the interface. Additionally, correlation between the microstructureand mechanical properties was tested by macrographs, optical microstructure, SEM andEDS analysis. The recrystallization and mechanical mixed layer (MML) were observed inboth groups and it was confirmed that the reason of high hardness values is that ofmechanically mixed layer, oppositely, low hardness values belong to recrystallizationphenomena. Among these both groups, forged AISI 1050-AISI 304 friction weldmentsexhibited superior mechanical properties with lower hardness and higher tensile valuescompared to investment cast AISI 1050-AISI 304 group.