A new real-time time-memory trade-off attack on A5/1 stream ciphers using 'Peculiar events'
A5/1 akım akım şifreleyicilerine 'Yabansı olaylara' dayalı yeni bir gerçek-zamanlı, zaman-bellek ödünleşimli saldırı önerisi
  1. Tez No: 196788
  2. Yazar: ONUR YAZGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ANARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, şimdiye kadar A5/1 akım şifreleyicilerine gerçekleştirilmesi önerilmişönceki saldırılara kıyasla daha az hesaplama karmaşıklığı ve daha kısa işletme süresigereksinimine sahip, bu sayede de daha yüksek başarımlı, yeni bir gerçek-zamanlı zaman-bellek ödünleşimli saldırı yöntemi önerilmektedir.Çalışmanın ana taşı, herhangi bir karşılıklı saat güdümlü dur/git kayan sarkacına dauygulanabilecek ancak A5/1 akım şifreleyicisinin tasarımındaki bazı kusurlar (özellikle desaat güdülme sekmelerinin yeri) yüzünden A5/1'e bilhassa kolay ve başarılı bir biçimdeuygulanabilecek ?yabansı olaylar? kavramının ortaya atılmasıdır. Önerilen saldırı yöntemi,?yabansı olay? kavramının M. Hellmann'ın kripto analitik zaman-bellek ödünleşimlisaldırısının gelişmiş bir sürümüne gömülmesi ile sağlanmaktadır.Çalışmada, önerilen yöntemin ticari olarak elde edilebilecek kişisel bilgisayarlarüzerinden gerçek-zamanlı olarak yapılmasına olanak sağlayacak şekilde, 241.33 saat vurumukadar ön hesaplama karmaşıklığına, 240.21 bitlik (
Özet (Çeviri)
In this paper, we describe a new real-time attack on A5/1 stream ciphers thatachieves superior performance in terms of lower computation time and calculationcomplexity compared to most of the previous attacks of similar type. We introduce theconcept of ?peculiar events? that can be applied to any array of mutually clock-controlledstop/go shift registers but works exceptionally well in A5/1 due to a set of subtle flaws inits design, particularly the position of its clocking tabs. The proposed attack is anadvancement of the ?peculiar events? concept by embedding it into an improved version ofM. Hellman?s cryptanalytic time-memory tradeoff attack.We show that the proposed technique is suitable for real-time attacks oncommercially available computers with a pre-computational complexity of 241.33 clockings,a memory requirement of 240.21 bits (