Evolution of offshore dredge pits with applications to the black sea
Açık deniz tarama çukurlarının evrimi ve Karadeniz'e uyarlamaları
- Tez No: 196787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE OTAY, DOÇ. DR. OSMAN BÖREKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
viÖZETAÇIK DENİZ TARAMA ÇUKURLARININ EVRİMİ VEKARADENİZ'E UYARLAMALARIBu çalışmada, surf bölgesinden uzakta (10m-30m) açılan tarama çukurlarının plan veprofildeki evrimi incelenmiştir. Bailard ve Inman (1981) sürüntü taşınım modeli, kıyıyaparalel yöndeki zemin eğimin etkilerini içerecek şekilde yeniden geliştirilmiştir. Çukurunevrimi, değişken, doğrusal olmayan bir kısmi differensiyal denklemler setinin sayısalolarak çözülmesiyle modellenmiştir. Geniş kümeler halinde tanımlanan dalga ve çukurözellikleri ile yapılan uzun dönemli sayısal testler sonucu, çukurun evrimini kontrol edenbir grup boyutsuz parametre tanımlanmıştır. Tarama çukurunun planda ve profildeyayıldığı gözlemlenmiştir. Dolma hızı, dalga ve çukur özelliklerine bağlı olarakdeğişmektedir. Hassasiyet testlerine göre, Ursell sayısı, göreli dalga boyu ve çukuryassılığının çukurun yarılanma ömrünü kontrol ettiği belirlenmiştir. Kıyıya dik gelendalgaların etkisi altında tarama kontürü, çukur ekseni etrafında simetrik bir şekildeyayılmaktadır. Kyıya açılı dalgalar çukurun dalgaya doğru kıyıya paralel yöndeilerlemesine sebep olmaktadır. Tarama çukurlarının uzun vadede gerçek dalga iklimialtındaki evrimi, güneybatı Karadeniz için geçerli istatistiklerden elde edilen değişkendalga yüksekliği, peryodu, açısı ve süresi kullanılarak modellenmiştir. Çukurun yarılanmaömrünün onyıllar mertebesinde olduğu gözlemlenmiştir. Bu süre, bu bölge için ortalamadalga özelliklerine sahip tekil bir dalganın devamlı etkisi altında gözlemlenen yarılanmaömründen çok daha kısadır. Bu sonuç, dolmanın çoğunun ortalama dalga koşulları altındadeğil de daha nadir aşırı dalga koşulları altında olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
vABSTRACTEVOLUTION OF OFFSHORE DREDGE PITS WITHAPPLICATIONS TO THE BLACK SEAThe present work investigates planform and profile evolutions of the dredge pits atthe inner shelf. The governing equations are derived from the Bailard & Inman (1981) bed-load sediment transport equations, which are extended to account for the longshoregradients in the bathymetry caused by the dredge pit. The evolution of the pit isnumerically modeled with a set of unsteady, nonlinear, partial differential equations. Long-term numerical test runs using a large range of wave and pit characteristics have lead to anumber of dimensionless parameters, which control the fate of the dredge pit. The dredgepit is found to diffuse in the longshore and cross-shore directions at different backfillingrates, depending on wave and pit characteristics. The sensitivity analyses reveal that theUrsell number, relative wave length, and pit flatness control the half life of the pit. Undershore-normal waves, the dredging contour is found to diffuse symmetrically about thecenter of the pit. Under oblique waves, the pit migrates alongshore against the wave. Tosimulate long-term evolution of dredge pits under real field conditions, waves with varyingheight, period, angle and duration are used from statistics of the southwestern Black Sea.The half life of the backfilling is found to be on the order of decades, which is muchshorter than the half life computed using a monochromatic wave with the averagestatistical wave parameters for the entire simulation. This result indicates that most of thebackfilling occurs not during average wave conditions, but during seldom extreme waves.