A stochastic evaluation on the prospects for the diffusion of wind power technologies at alternative sites in Turkey
Türkiye'de rüzgar gücü teknolojilerinin farklı bölgelerde uygulanabilirliği üzerine stokastik bir değerlendirme
- Tez No: 196789
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRKAN KUMBAROĞLU, YRD. DOÇ. DR. AYBEK KORUGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışmanın amacı, rüzgar enerjisi projelerinin Türkiye'de alternatif bölge veprojeler için, rekabetçi elektrik piyasası şartlarında finansal ve ekonomik analizleriningerçekleştirilerek, incelenmesidir. Rekabetçi elektrik piyasası modeli Türkiye şartlarınısağlaması için bir takım değişikliklerle birlikte EPSIM (Kleindorfer et al.[12]) modelinegöre belirlenmiştir. Rüzgar veri analizi, rüzgar gücü mühendisliği analizi, rüzgar enerjisiprojelerinin finansal ve ekonomik analizi, alternatif elektrik üretim teknolojilerinin üretimmaliyetinin hesaplanması ve modelin simülasyonu ile bütünleşik ayrıntılı değerlendirmesağlaması için Rüzgar Enerjisi Proje Değerlendiricisi (WEPE) geliştirilmiştir.lk olarak, Devlet Meteoroloji şleri'nden elde edilen oldukça uygun onaltı bölgeninverileri analiz edilerek, Weibull dağılımına bağlı olarak rüzgar hızı veri analizigerçekleştirilmiş ve yüksek rüzgar enerjisi potensiyeline sahip yedi yer analiz sonundabelirlenmiştir. Daha sonra, uygun bölgesel yük dağıtım merkezleri belirlenmiş ve yükverileri Milli Yük Tevzi Merkezinden alınmıştır. ARIMA yöntemine bağlı stokastik zamanserileri teknikleri 2005 ile 2030'a kadar ki yirmi beş senelik zaman aralığında beş farklıbölgenin yükünü tahmin etmede kullanılmıştır. Yük çizelgelemesi ve dağıtımı elektrikhavuzunda EPSIM dahilinde ele alınmıştır. Model oyuncular olarak, üretim şirketlerini,yük yönetim birimlerini ve sistem operatörünü içermektedir. Modelin Türkiye durumu içinçalışması ile ilgili varsayımlar yapılarak ve temel durum referans senaryosunu veyenilenebilir enerji kanun taslağına dayanan sekiz ek senaryoyu uygulayarak, sonuçlarWEPE aracılığı ile elde edilmiştir. Ekonomik olarak uygun bölgeler belirlenerek, rekabetçipazarın ve birçok satın alma fiyat garantisinin rüzgar gücü satış gelirleri üzerindeki etkileriaraştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to explore wind energy projects under competitiveelectricity market conditions by performing financial and economic analyses for alternativesites and projects in Turkey. The competitive electricity market model is determinedaccording to the EPSIM model (Kleindorfer et al.[12]) with some modifications to reflectTurkish conditions. A Wind Energy Project Evaluation tool (WEPE) has been developed toprovide a comprehensive evaluation integrating wind speed data analysis, wind powerengineering analysis, financial and economic analyses of wind energy projects, productioncost calculation of alternative power generation technologies and simulation of the Turkishcompetitive electricity market model.First, wind speed data analysis is performed based on the Weibull distribution byanalyzing wind speed data of potentially suitable sixteen sites obtained from the StateMeteorological Service. Seven sites with high wind energy potential have been identifiedthrough this analysis. Then, the corresponding regional load distribution centers aredetermined and the load data has been obtained from the National Load DistributionCenter. Stochastic time-series techniques based upon ARIMA are used for forecasting thefive different regions? loads over a twenty-five year period from 2005 to 2030. Loadscheduling and dispatching in the power pool is captured by EPSIM. The model includesgeneration companies, load management entities and a system operator as involved actors.By making assumptions regarding functioning of the model for the Turkish case, resultsare obtained through WEPE for a base case reference scenario and eight additionalscenarios based on the draft renewable energy law. Economically viable sites aredetermined, and impacts of a competitive market and of various purchase price guaranteeson wind power sale revenues are explored.