Komposit volanların optimum tasarımı
- Tez No: 1968
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM UZMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
V ÖZET Bu çalışmada son yıllarda enerji depolama elemanı olarak il gi çekmeye başlayan komposit malzeme volanların optimum ta sarım usulleri incelenmiştir. Buna yönelik olarak başlangıçta volanın tarihi gelişimi, kul lanım amaçları ve klasik volanların tasarım usulleri veril dikten sonra esas konu olan komposit volanların incelenmesi ne geçilmiştir. Bu alanda geniş bir literatür araştırması yapılarak elde edi len bilgiler ışığında çeşitli volan tasarımları arasında kar şılaştırma yapılmış ve son olarakta metodlar içerisinde opti muma en yakın görülen tasarım teorisine göre bir bilgisayar programı yaparak çeşitli değişkenlerin nisbi etkileri ince lenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study optimum design methods of the composit material flywheels, that becoming more interesting in the recent years were investigated. On the way of this purpose, historical development of fly - wheels, purpose of its usage and design methods of classical flywheels were given at the beginning. And then it was started to analyses of composite flywheels. In this field an extensive literature survey was made and in the light of those information obtained ; different flywheel designs were compared with each other. And at the last accor ding to the method chosen as the most appropriate a computer program was developed and using the results relative effects of several variable analysed.