Optimum dizaynlı volanların enine titreşimleri üzerine
On transverse vibration of a flywheel with optimum design
  1. Tez No: 79261
  2. Yazar: AHMET ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
TÜRKÇE ÖZET Bu tezde optimum dizaynlı volanlar ele alınarak, bu volanların enine titreşimleri incelenmiştir. Enine titreşimler Rayleigh-Ritz yöntemi kullanılarak hesaplanmıştır. Optimum dizaynlı volanlar ile diğerlerinin titreşimleri kıyaslanmıştır. Optimum dizaynlı volanlarda çeşitli geometrik boyutların titreşimler üzerindeki etkileri belirlenerek, enerji yönünden optimum dizaynı yapılmış volanların titreşim yönünden iyileştirilmesine çalışılmıştır. İkinci bölümün giriş kısmında şimdiye kadar yapılan benzer konu ile ilgili önemli çalışmalar özet olarak sunulmuştur. Özellikle dairesel ortotrop plaklara ait temel bağıntılar verilmiştir. Ayrıca Rayleigh-Ritz yöntemi kısaca aktarılarak, kompozit malzemeler için tez konusu ile ilgili özet bir bölüm sunulmuştur. Üçüncü bölümde iki ayrı optimum dizaynlı volan hali ele alınmıştır. İlk olarak [18] 'de verilen dizayn üzerinde kısaca durularak, bu dizayn halindeki enine titreşimler çeşitli modlar ve değişik geometrik parametrelere bağlı olarak sunulmuştur. İkinci olarak [l6]'da verilen dizayn ele alınmış, bu dizayn kısaca tanıtılarak değişik malzemeler için ayrı ayrı bulunan enine titreşimler tablolar ile sunulmuştur. Dördüncü bölümde [l 8] 'de verilen dizayn için malzemenin anizotropik etkisi hesaba dahil edilmiştir. Bu durumda özellikle anizotropluk etkisinin optimum dizaynlı volanının enine titreşimleri üzerindeki etkisi bulunmaya çalışılmıştır. Değişik geometrik parametreler için çeşitli mod. değerlerindeki frekanslar tablolar ile verilmiştir. Beşinci bölümde [l 8] 'deki optimum dizaynlı kompozit volanın hacim oranının enine titreşimler üzerindeki etkisi üzerinde durulmuş ve çeşitli modlardaki frekanslar tablolarda gösterilmiştir. Altıncı bölümde volanlardaki titreşimler üzerine rijit sınır koşullarının etkilerinin nasıl olacağı üzerinde durulmuştur. Bu bölümde dönen anizotrop ve değişken kalınlıklı volanın dıştan, içten ve dıştan rijit bağlantılı olması halindeki enine titreşim frekanstan değişik parametreler gözönüne alınarak bulunmuş ve sonuçlar tablolar ile sunulmuştur.Yedinci bölümde [18] 'de alman optimum dizaynlı volan ile optimumluk koşulunu sağlamayan fakat bu dizayna benzeyen değişken kalınlıklı volanların titreşimleri kıyaslanmıştır. Sonuçlar tablolar ile verilmiştir. Sekizinci bölümde sonuçlara ayrılmıştır. Optimum dizaynlı volanlardaki titreşimler üzerine değişik parametrelerin etkileri ve optimum dizayna yönelik olarak boyutlandırılmış volanlardaki titreşimler ile ilgili önemli sonuçlar vurgulanmıştır. flsv
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, an optimum flywheel has been taken into account in order to investigate their trasverse vibration using Rayleigh - Ritz method. Vibrations of the optimum flywheel were compared with those of other flywheels. The effects of optimum flywheel dimensions on the vibration were investigated and some improvements for vibration were carried out for the flywheel designed from point view of energy. In chapter 2, a review of literature survey for flywheel has been summurised briefly. Especially governing equations for circular orthotrop plates were given. In addition to this, Rayleigh - Ritz method were given and some information on composite materials related to this work were briefly presented. In chapter 3, two different type of optimum flywheel were investigated. The first type given by [18İ was taken into account to present trasverse vibration in variation of different mode and geometries. The second type of flywheel [16] with variable materials was introduced to show trasverse vibration. In chapter 4, the anisotropic effect of materials on transverse vibration of optimum flywheel was taken into account. Frequencies at different mode were introduced to different geometric parameters. In chapter 5, effects of fiber / ratio on transverse vibration were investigated and results which belong to different mode frequencies were shown. In chapter 6, the effect of rijid boundary conditions on flywheel vibration was investigated. Vibrations of two type which have different boundary conditions were investigated. First type has bpth rijid the other one has only outside rijid. XI A-In chapter 7, [18] optimum and non - optimum flywheel were compared in terms of vibration and results were shown. In chapter 8, a general conclusions were presented. Some important remarks on flywheel vibration were given in terms of some parameters. Xll il *. U ÎTİ ": 7, V. I?