Influence of various parameters on seismic-induced permanent displacement of geosynthetic reinforced segmental retaining walls
Geosentetik donatılı istinat duvarlarında depremde oluşan kalıcı yer değiştirmelerin çeşitli parametrelerle incelenmesi
  1. Tez No: 196800
  2. Yazar: ALİ KADAYIFÇI
  3. Danışmanlar: PROF. EROL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
1995 Kobe ve özellikle Ji-Ji depremindeki hasarlardan sonra donatılı zeminyapılarındaki deprem performansı çok önem kazanmıştır. 1999 Adapazarı depreminden sonraTürkiye'de depremin önemini, özellikle de yapılar konusunda, anlamıştır. Geosentetik donatılıistinat duvarlarında harçsız istiflenmiş beton blokları bütün dünyada popülerlik kazanmış veTürkiye'de de yayılmaya başlamıştır. Beton bloklardan oluşan cepheler, estetik görünüm, dahadüşük maliyetli bir alternatif, inşaa kolaylığı sağlar ve deprem sırasındaki performansının,bazılarının büyük depremlerdeki hafif kırıkları ve kaymaları dışında, tatmin edici sonuçlarıolduğu görülmüştür.Bu çalışma, donatı uzunluğunun, duvar yüksekliğinin, blok genişliğinin, donatıaralığının, ve duvar eğiminin etkisinin, depremde oluşan kalıcı yer değiştirmelerine olanetkisini incelemeyi amaçlamıştır. Yer değiştirmelere bağlı üç kayma mekanizmasıincelenmiştir; (1) Tüm yapının temelinde oluşan dış kayma; (2) Donatı katmanı ve cephebloğunun birlikte içten kayması ve; (3) Cephe blokları arasındaki içsel kayma. Mononbe-Okabe toprak basıncı teorisinden esinlenmiş pseudo-statik metot ve NCMA'nın Katmanlıstinat Duvarı-Sismik Tasarım Klavuzu kitabı, kritik ivmeleri kayma mekanizmalarına bağlıolarak bulmak için kullanılmıştır. Newmark'ın kayan blok metodu be Bathurst ve Cai'ninampirik metodu, deplasman hesabında kullanılmıştır ve 1999 Sakarya Depreminin verileri bazalınmıştır. En sonunda da 1994 Northridge Depreminde, Valencia duvarında oluşan deplasmanhesaplanmış ve gerçek deplasmanla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study on the seismic performance of reinforced soil structures has received muchattention following 1995 Kobe Earthquake, and especially with the failures reported during Ji- Ji Earthquake in Taiwan. After 1999 Adapazarı Earthquake, Turkey realized the importanceof the earthquakes in many ways especially in structures. The use dry-stacked concrete blocksin geosynthetic reinforced soil retaining wall construction has gained popularity throughoutthe world and is becoming widespread in Turkey. The facing consisting of block layersprovides an aesthetically pleasing, cost-effective alternative, easy to construct and theperformance of geosynthetic-reinforced soil structures under seismic loading are reported tobe satisfactory, but some suffered from minor cracking and sliding after major earthquakes.This study is aimed to investigate the influence of reinforcement length, wall height,block width, reinforcement spacing and wall inclination angle on seismic-induced permanentdisplacements. Permanent displacements associated with three sliding mechanisms areinvestigated; (1) external sliding along the base of total structure; (2) internal sliding along areinforcement layer and through the facing column; and (3) block interface shear betweenfacing column units. A pseudo-static method based on Mononobe-Okabe earth pressure theoryand NCMA?s Segmental Retaining Wall-Seismic Design Manual is used to determine thevalue of critical acceleration associated with each potential failure mechanism. Newmark?ssliding block displacement, and Bathurst and Cai?s empirical methods are used for thedisplacement calculations and 1999 Sakarya Earthquake is taken as Earthquake data. At last,as a verification Valencia Wall permanent displacement after the 1994 Northridge Earthquakeis calculated using this calculations and results are compared.