A parametric study of seismic response analysis of reinforced soil retaining structures with plaxis
Plaxis programı ile donatılı istinat yapılarının simsik tepkilerinin parametrik analizi
  1. Tez No: 196801
  2. Yazar: TAHİR ERDEM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Türkiye'de, donatılı zemin yapılarının sismik performansına olan ilgi 1999 Adapazarıdepreminden sonra önemli ölçüde artmıştır. Bu ilgi artışı geosentetik donatılı istinatduvarlarında harçsız örülmüş beton blokların kullanımına yol açmıştır. İnşaa kolaylığı vedeprem yükü altındaki tatmin edici performansından dolayı bu tür yapılar Türkiye'de çokçakullanılmaya başlamıştır. Ayrıca estetik görünümü ve düşük maliyetinden dolayı popülerliğigünden güne artmaktadır.Bu çalışmada donatılı zemin istinad yapılarının sismik tepki analizleri, sonluelemanlar yöntemi ile hesap yapan Plaxis programı kullanılarak yapılmıştır. Donatı uzunluğu,donatı aralığı, duvar yüksekliği ve blok genişliği gibi parametrelerin depremde oluşan kalıcıyer değiştirmelere olan etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Farklı L/H oranları ve donatıaralıklarının deprem yüklemesi durumundaki kalıcı yer değiştimelere olan etkisi, 2 m - 10 marasında değişen farklı duvar yükseklikleri için araştırılmıştır. Donatılı zemin istinadduvarının gerçek deprem yükü altındaki tepkisinin anlaşılması amacıyla Adapazarıdepreminin 20 saniyesi modele uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the attention on the seismic performance of reinforced soil structures hasdramatically increased after 1999 Adapazarı Earthquake. This increase has led to the use ofdry-stacked concrete blocks in geosynthetic reinforced soil retaining wall construction.Because of its ease of construction and the satisfactory performance under seismic loading itis becoming widely used in Turkey. In addition, its aesthetically pleasing appearance andcost-efficiency is increasing its popularity.In this study, a parametric study of seismic response analysis of reinforced soilretaining structures was performed using a finite element analysis with a commercialcomputer program, Plaxis. It is aimed to determine the influence of reinforcement length,reinforcement spacing, wall height and block width on seismic-induced permanentdisplacements. Permanent displacements under earthquake loading conditions associated withdifferent L/H ratios and reinforcement spacing for different wall heights varying between 2 mto 10 m are investigated. 20 seconds of Adapazarı earthquake was applied in dynamic analysisto understand the response of the reinforced soil retaining walls subjected to an earthquake.