A control point policy approach for the remanufacturing workshop
Yeniden-imalat atölyesi için denetim noktası yöntemi yaklaşımı
- Tez No: 196806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBEK KORUGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
vÖZETYEN DEN- MALAT ATÖLYES Ç N DENET M NOKTASIYÖNTEM YAKLAŞIMIGünümüzde sanayileşmiş ülkelerde yaşanan çevre sorunlarının başlıca nedenleri atıkyönetimi ve hammadde tükenişidir. Atık birikimini yavaşlatmanın bir yolu, kulanımömrünün sonuna gelmiş ürünleri oluşturan malzemelerinin geri kazanılmasıdır. Buürünlerin geri kazanılmasını amaçlayan en önemli sanayi süreçlerinden biri Yeniden-malat'tır (Remanufacturing). Bu süreç ürünlerin parçalarına ayrılması ile başlar; her parçayenilenir veya yenisi ile değiştirilir ve son olarak parçalar birleştirilerek sonuç ürünmeydana getirilir.Yeniden- malat sistemlerinde düşük maliyetler göze çarpmasına rağmen, gerikazanılan ürünlerin yeniden işlenebilir olma olasılıklarının değişkenliği nedeniyle maliyetverimliliği garanti altında değildir. Geri kazanılan ürünlerin yeniden kullanılabilirliğiniöngörmenin getirdiği zorluk, Yeniden- malat sistemlerinde üretim kontrolünükarmaşıklaştırır.Bu çalışmada, geri kazanılan bir ürünün kullanılamaz bazı parçalarının imhaedilmesinin etkilerini esas alarak, Yeniden- malat ortamında maliyet verimliliği sağlamakiçin bir çözüm arayacağız. Örnek bir Yeniden- malat atölyesinde, sistemin toplammaliyetlerini iyileştirme amaçlı bir kontrol mekanizması geliştirmeye çalışacağız. Buatölyede, sadece bir parça tipinin imha edildiği ve kaybedilen parçaların dışarıdan tedarikedildiğini, atölyedeki makinelerin belli sıklıklarda bozulabildiğini ve her parçanın sistemiçi stok alanlarının limitli olduğunu varsayacağız. Bahsedilen sistemin matematikselmodelini geliştirdikten sonra modelin doğruluğunu ve uygunluğunu bir simülasyonçalışması ile göstereceğiz. Son olarak bir sayısal analiz gerçekleştirerek farklı koşullar içinsistem davranışlarını inceleyeceğiz. Bu inceleme sonucunda, en uygun üretim maliyetleriniamaçlayan bir Yeniden- malat sistemi kontrolünde gerekli olacak bazı bilgileri sunacağız.
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTA CONTROL POINT POLICY APPROACH FOR THEREMANUFACTURING WORKSHOPThe main environmental problems that most industrialized countries are facingnowadays are the increasing waste and the depletion of raw materials. To slowdown theincrease of waste, one effective method is the recovery of materials from used products atthe end of their useful lives. Remanufacturing is one of the essential industrial processes torecover the products at the end of their useful lives. This process starts with disassembly ofthe returned product into primary parts. Then every part is renewed or substituted with anewer one and finally assembled in order to obtain a final good.Even if we produce with decreased costs in remanufacturing, cost efficiency is notassured due to the high variation of the reusability percentage of a returned product. Due tothe difficulty of forecasting the state of the returned goods, it becomes difficult to makedecisions about the control of the system.In our thesis, we propose a solution to obtain cost efficiency in a remanufacturingenvironment considering the impact of disposing off the disassembled parts. Weimplement a control mechanism on a sample remanufacturing job-shop represented by aqueuing network topology that aims to minimize the estimated total cost function of oursystem. We construct the remanufacturing system with unreliable machines andcapacitated buffers and we consider outsourcing and disposal of one specific part type. Webuild the mathematical model of our system, conduct a numerical analysis and comparewith a simulation the model. The resulting methodology provides necessary information tomake appropriate decisions about the control of a remanufacturing environment to reachthe optimal cost levels.