Iqc-based gain-scheduled control of linear periodic systems using output feedback
Doğrusal periodik sistemlerin çıkış geri beslemesi kullanılarak ikk-temelli kazanç-ayarlamalı denetimi
- Tez No: 196805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM EMRE KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde doğrusal periodik sistemlerin şıktı geri beslemeli denetimi uzerine şalışıl-g c ü csmıştır. Uygulanan yaklaşım kazanş-ayarlamalı denetimciler kullanmaktır. Denetim-s s ccinin sentezi, doğrusal parametre değişkenli denetim teorisine ve bir integral kuadratikg gsËkısıt (IKK) sonucuna dayanmaktadır. Sistemi kararlı duruma getiren bir denetimcininvarlık koşulları sonlu boyutlu doğrusal matris eşitsizlikleri olarak verilmiştir.s g s sTeorinin uygulanışının güsterimi amacıyla, iki bağlantılı, temeli periodik tahriklis o gbir kolun izleme denetimi problemi uzerine şalışılmıştır. Bu problem sonlu sayıdaü cs sdoğrusal matris eşitsizliği ile ifade edilmiş bir L2-kazanş minimizasyon problemineg s g s cdünüştürülebilmektedir.o us u u Ağırlık fonksiyonları kullanılarak, değişik referans sinyal-g gsleri işin değişik denetimciler tasarlanmıştır. Kapalı devre sistem işin doğrusal ol-c gs s c gmayan simulasyonlar yapılmıştır. Sonuşlar, mevcut integral kuadratik kısıt sonucununs cbaşarıyla doğrusal periodik sistemlerin geri beslemeli denetimine uygulanabileceğinis g ggüstermektedir.o
Özet (Çeviri)
In this thesis, output feedback control of linear periodic systems is studied. Themain approach is usign a gain-scheduled controller, where the synthesis of the controlleris based on linear parameter-varying control theory and an integral quadratic constraint(IQC) result for linear periodic systems. Existence conditions for a stabilizing controllerare given in terms of ï¬nite-dimensional linear matrix inequalities (LMI?s).For illustration of the application of the theory, the tracking control problem for atwo-link arm system with a periodically excited base is studied. This problem is turnedinto an L2-gain minimization problem, which, using the aforementioned theories, canbe cast as a minimization problem over a convex set deï¬ned by ï¬nite-dimensionalLMI?s. Using weighting functions, diï¬erent controllers are designed for tracking diï¬er-ent reference signals, in particular a unit step and a sinusoid. Nonlinear simulationsare made for the closed-loop systems. The results show that the IQC result can besuccessfully applied to the output feedback control of linear periodic systems.