Comparison of multicarrier CDMA with successive interference cancellation and interference cancellation with GIBBS sampler
Çok taşıyıcılı CDMA sisteminde, başarılı girişim silme ile GİBBS örneklemesi ile girişim silmenin karşılaştırılması
- Tez No: 196811
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ANARIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZETÇOK TAŞIYICILI CDMA S STEM NDE, BAŞARILI G R Ş M S LMELE G BBS ÖRNEKLEMES LE G R Ş M S LMEN NKARŞILAŞTIRILMASISon zamanlarda Ortogonal Taşıyıcı Bölünmeli Çoklama (OFDM) tekniği dikkatleritopluyor ve 100 Mbps data hızlarına kadar destek sağlaması ile Dördüncü Jenerasyon (4G)için kullanılması düşünülen teknolojidir. Bir OFDM varyasyon tekniği olan Çok TaşıyıcılıKod Bölünmeli Çoklu Erişim (MC-CDMA), Direk-Ardışık (DS) kod bölmeli çoklu erişimtekniği ile OFDM tekniğinin birleşim halidir. Çok Taşıyıcılı CDMA tekniği, bilginin frekansalanında yayılması ile oluşan bir OFDM tekniğidir ki, bu da çok taşıyıcılı bir sistem sonucudoğurur. Ayrıca, bilginin frekans alanına yayılması için çoklu taşıyıcılarda kullanılanortogonal kodlar, ayrıca girişimin bastırılmasını sağlar.Kod bölmeli çoklu erişim teknolojilerinde, çözülmek istenen kullanıcının haricindekitüm kullanıcılar, çözülmek istenen kullanıcı için gürültünün haricinde girişim kaynağıdırlar.Dolayısıyla güç, CDMA teknolojilerinde en önemli kaynaktır. Sistemdeki girişim seviyesinive diğer kullanıcılardan kaynaklanan girişimin engellenmesi için Çok Kullanıcıyı Yakalama(MUD) tekniğinin karmaşıklığı yüzünden daha az karmaşık bir çözüm olan Girişim Silme(IC) metotları kullanılmaktadır. Başlıca iki çeşit girişim silme metodu vardır. Bunlardan birtanesi Seri (Başarılı) girişim silme, diğeri ise paralel girişim silme metotlarıdır. Gibbsörneklemeyi kullanan paralel ile seri arası girişim silme metodu son zamanlarda ilgigörmektedir ayrıca rastlantısallığı girişim silme metoduna uygulayan bir yöntemdir.Bu tezde, Başarılı Girişim Silme ve Gibbs örnekleme kullanan Girişim Silme metodugibi iki farklı girişim silme metodunu, Çok Taşıyıcılı CDMA sistemine uyguladık. Bu ikigirişim silme metodunun başarımını benzetimlerle inceledik ve Gibbs örnekleme ile girişimsilmede daha başarılı sonuçlar elde edildiği görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTCOMPARISON OF MULTICARRIER CDMA WITH SUCCESSIVEINTERFERENCE CANCELLATION AND INTERFERENCECANCELLATION WITH GIBBS SAMPLERRecently Orthogonal Frequency Division Multiplexing (OFDM) has gained a lot ofattention and is the technology for Fourth Generation (4G) wireless systems because itpromises data rates up to 100 Mbps. A variation of OFDM is Multi-Carrier Code DivisionMultiple Access (MC-CDMA) which is a combined technique of Direct-Sequence (DS)CDMA and OFDM techniques, which is also an OFDM technique where the individual datasymbols are spread using a spreading code in the frequency domain which results multicarriers. The spreading code associated with MC-CDMA provides multiple access techniqueas well as interference suppression.In Code Division Multiple Access technologies, all other users different from thedesired user in the system are also interference sources apart from noise. For this reason inCDMA systems the main resource is power. To suppress the interference level in the systemand the interference caused by other users, because of the complexity of Multi User Detection(MUD) technique, much lower complexity than MUD technique which is called InterferenceCancellation methods are used. Mainly there are two interference cancellation methods usedwhich are Serial (Successive) Interference Cancellation (SIC) and Parallel InterferenceCancellation (PIC). Gibbs sampler in interference cancellation gained a lot of attention whichis an interference cancellation between serial and parallel type interference cancellation alsointroduce randomness in the interference cancellation scheme.In this thesis, we apply these two interference cancellation techniques which areSuccessive Interference Cancellation and Interference Cancellation using Gibbs Sampler tothe Multi Carrier CDMA system. We investigate the performance of these two systems withsimulations and have observed better results from IC scheme with Gibbs sampler.