Shape optimization of notched mechanical members to reduce stress concentration
Çentikli mekanik elemanların gerilme konsantrasyonlarını azaltmak için şekil optimizasyonu
- Tez No: 196810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZIL ÖNDER SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZETÇENTİKLİ MEKANİK ELEMANLARIN GERİLMEKONSANTRASYONLARINI AZALTMAK İÇİN ŞEKİLOPTİMİZASYONUSon yıllarda, rekabetçi pazar şartları, mühendisleri sürekli daha iyi ve ekonomiktasarım yapmaya zorlamaktadır. Tüm endüstri kollarında, daha rekabetçi tasarımlarınoluşturulması için mevcut çalışmalar özellikle yapısal şekil optimizasyonunayöneltilmektedir. Bu sayede de şekil optimizasyonunda daha etkin yöntemlerinoluşturulmasına olanak sağlanmaktadır.Bu çalışmanın amacı, gerilme yığılmasını azaltmak üzere iki boyutlu çentiklimekanik elemanların şekillerini eniyilemektir. En iyi tasarımı saptamak amacıylaDoğrudan Arama Tavlama Simülasyonu yöntemi adı verilen ve rasgele oluşturulankonfigürasyonlardan en iyisinin seçimine dayalı bir arama algoritması kullanılmaktadır. Buteknikte, ilk olarak, belirli sayıda tasarım noktası seçilir ve bu noktalar birleştirilmeksuretiyle modelin sınırları tanımlanır. Bu çalışmada azaltılmaya çalışılan hedef fonksiyon,modelin maruz kaldığı azami denk gerilmedir. Ayrıca eniyileme süreci boyunca modelbütünlüğünün korunması ihlal edilmemesi gereken durum olarak kabul edilmiştir.Bu çalışmada, şekil eniyilemesi için ANSYS Versiyon 8.1'de Parametrik TasarımDilinde geliştirilen genel bir program kullanılmıştır. Yazılmış olan bu bilgisayar kodu şekiloptimizasyonunun verimliliğini kontrol etmek amacıyla 3 farklı modele uygulanmıştır.Elde edilen sonuçlar, iki boyutlu şekil optimizasyonu problemlerine başarılı bir şekildeuygulanabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTSHAPE OPTIMIZATION OF NOTCHED MECHANICAL MEMBERSTO REDUCE STRESS CONCENTRATIONIntensive competition in the market place today requires engineers to continuallysearch for better and more economic designs. Current interest especially in structural shapeoptimization is largely motivated by demands for more competitive designs throughout theindustrial sector. Therefore, considerable effort has been devoted to developing efficienttechniques for shape optimization.The aim of this study is to optimize the shape of two-dimensional notchedmechanical members to reduce stress concentration. In order to determine the best design,a search algorithm, called Direct Search Simulated Annealing (DSA) technique whichseeks the best configurations through randomly generated configurations, is used. Aboundary perturbation technique is used to generate random shapes. In this technique,initially, a set of design points is chosen and connected by spline curves, therebyconstituting the boundary of the model. In this optimization problem, the objectivefunction to be reduced is the maximum equivalent stress. Besides, connectivity of thegeometric model, as a design constraint that should not be violated, is maintained throughthe optimization process.In this thesis, a general computer code is used, which was developed using ANSYSVersion 8.1 Parametric Design Language for shape optimization. This computer code wasapplied to three different models in order to check the effectiveness of optimizationtechnique. The results show that this technique can be applied for successfully twodimensional shape optimization problems.