Heuristic methods for continuous capacitated location-allocation and location-routing problems
Sürekli düzlemde kapasite kısıtlı çok tesisli yer seçimi-paylaştırma problemi ile yer seçimi-rotalama problemleri için sezgisel yöntemler
- Tez No: 196831
- Danışmanlar: DOÇ. NECATİ ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
iË Ë ËËSÜREKLI DÜZLEMDE KAPASITE KISITLI ÇOK TESISLIËË ËËYER SEÇIMI-PAYLAş TIRMA PROBLEMI ILE YERSËË ËË Ë ËSEÇIMI-ROTALAMA PROBLEMLERI IÇIN SEZGISELYÖNTEMLERSadettin YumuşaksBu çalışmada, ele alınan iki problemin çözümleri için sezgisel yöntemler geliştirdik.s sËIlk problem, yer seçimi ve paylaştırma problemi; koordinatları verilen müşteri nokta-s slarının taleplerini karşılamak üzere kapasitesi bilinen tesislerin en az maliyetle yer-sleştirilmesi olarak tanımlanabilir. Maliyet, tesisler ve müşteriler arasındaki uzaklığıns s gbir fonksiyonudur. Kullanılan uzaklık fonksiyonları lp, dogrusal, Öklidyen ve kare-ğsel Öklidyen uzaklıklardır. Kapasite kısıtlı tesis yerleştirme probleminde arz nokta-slarının yerleri verildiginde problem ulaştırma problemine dönüşmektedir. Yer seçimi-s sğpaylaştırma problemine en uygun çözüm ise, elde edilen ulaştırma probleminin temels suygun çözüm kümesinde bulunmaktadır. Malzeme akışları sabit tutulduğunda ise, hers gbiri bagımsız çözülebilen tek tesisli yerleştirme problemi elde edilir. Problemin çözümüsğiçin, geliştirilen komşuluk yapısını kullanarak tavlama benzetimi, eşik kabul etme ves s sgenetik algoritma sezgiselleri önerildi.Sürekli düzlemde kapasite kısıtlı rotalama ve yer seçimi problemi; yer seçimive paylaştırma problemi ile, araç rotalama probleminin bütünleşmesinden oluşmuş-s s sstur. Bir tesisten ayrılan araçlar, taleplerini karşılayabildikleri bir veya birden fazlasmüşterilere uğrayıp aynı tesise geri dönmektedir. Amaç toplam rota uzunluğunu ens g gazlamaktır. Tesisler sınırlı kapasiteye sahip olup, sürekli düzlemde her hangi bir nok-taya yerleştirilebilir. Bu tezde, problemin çözümü için ön düzenlemeli harita (SOM)syöntemi önerildi.
Özet (Çeviri)
iHEURISTIC METHODS FOR CONTINUOUSCAPACITATED LOCATION-ALLOCATION ANDLOCATION-ROUTING PROBLEMSSadettin YumuşaksIn this work, we consider two problems and develop heuristic methods for theirsolution. The ï¬rst one is the capacitated continuous location-allocation problem andcan be deï¬ned as locating facilities with capacities in order to satisfy the demands ofexisting customers at the minimum cost. This cost is a function of the distance betweenthe facilities and customers. Distances can be measured as the lp, rectilinear, Euclideanor Squared Euclidean distance. In the capacitated location-allocation problem, if thelocations of the facilities are given, the problem turns into the transportation problem.The solution to the location-allocation problem always occurs in the basic feasiblesolution set of the transportation problem. When the ï¬ows are ï¬xed, then singlefacility location problems are obtained each of which can be solved sperately. Usingthe neighborhood structure developed, simulated annealing, threshold accepting andgenetic algorithm heuristics are proposed for the solution of the problem.Continuous capacitated location-routing problem is the integration of the location-allocation and vehicle routing problems. Vehicles depart from a facility, serve one ormore customers and return back to the same facility. The objective is the minimiza-tion of the total route lengths. The facilities have limited capacity and can be locatedanywhere on the continuous plane. In this thesis, a self organizing map heuristic isproposed for this problem.