Adaptive fuzzy sliding-mode control of a washing machine oscillating system
Bir çamaşır makinesi tahrik grubunun adaptif bulanık kayan mod yöntemi ile kontrolü
- Tez No: 196830
- Danışmanlar: PROF. DR. OKYAY KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZETHerhangi bir mekanik hasarlanmayı önlemek için, çamaşır makineleri, sıkma işlemiyapmadan önce yükü (çamaşırı) dağıtıcı bazı hareketler yaparlar. Bu hareketlerden sonra bileyükün bir kısmı tambur üzerine homojen olarak dağılmayıp, tahrik grubu dediğimiz mekaniksistemin istenmeyen salınımlar yapmasına sebep olabilir. Bu gibi yükün dengesiz olarakdağıldığı durumlarda, günümüz çamaşır makineleri belli bir limitin üstündeki dengesizdağılımı algılar ve sıkma devrini otomatik olarak azaltır, ya da yıkama profilinin sonundakisıkmayı gerçekleştirmez. Ancak dengesiz olarak dağılan yük izin verilen limitlerin altında isemakine belirli bir sıkma profilini gerçekleştirdiğinden, tahrik grubunun istenmeyen salınımlaryapmasının önüne geçilemez. Bu durumda da hem kazan rulman ömürleri ile ilgili problemlerortaya çıkabilir hem de makineler müşteri evinde çalıştırıldıklarında yürüyebilirler. Bunedenle, tasarım aşamasında yapılan hesaplama ve testlerde öngörülen riske göre de ürünüretilir ya da yazılımda tanımlanan sıkma profili ile oynanarak bu risk azaltılmaya çalışılır.Bu tez çalışmasında bu istenmeyen salınımları kontrol altında tutacak bir çamaşır makinesisüspansiyon sisteminin MATLAB Simulink ortamında uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bu tezçalışmasında öncelikle kullanılacak yöntem ile ilgili mevcut çalışmalardan alınan bilgiler, vebu yöntemin getirileri derlenmiştir. Daha sonra ise çamaşır makinelerinde yüklerin dengesizolarak dağılması durumu ve etkileri incelenmiştir. Son bölümde ise tasarlanan süspansiyonsisteminin davranışları Simulink ortamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTo prevent any mechanical damage, washing machines distribute the load (the laundry)before performing any spins. After some distributive motor movements, there may still besome load that does not lay homogenously on the surface of the tumble. This load may causeundesired oscillations of the system. In cases when the load is not distributed homogenously,the washing machine senses this unbalanced distribution if it is over a threshold value andreduces the spin speed or does not perform the final spin in the washing profile. Because themachine is allowed to perform the final spin if the unbalanced distribution measurements areunder a certain limit; some undesired oscillations and overshoots in the displacement of theoscillating system of the washing machine is likely to take place. This shortens themechanical life of the machine. Furthermore, any undesired movements of the machine maypose a danger in a household. For these reasons the risk of machine displacement should becalculated and tested on every washing machine at the design phase. The machines are eitherproduced with a calculated risk of displacement, or the spin profile is modified to reduce therisk according to the results of the tests at design level. In this thesis, the control of a washingmachine suspension system is achieved by using adaptive fuzzy sliding mode controlmethods. The design and implementations are carried out in MATLAB Simulinkenvironment. In the thesis, first, the methods that are going to be used and their advantagesare given. Then, the unbalanced distribution of load and its effects on washing machines areexplained. Finally, the behavior of the proposed suspension system is examined in Simulinkenvironment.