Chaotic structures in conductivity mechanisms
Akım geçiş mekanizmalarında kaotik yapılar
  1. Tez No: 196860
  2. Yazar: HACI AHMET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YANİ SKARLATOS, PROF. DR. AVADİS HACINLIYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Alüminyum-PMMA-Alüminyum ince filmlerindeki akımın kaotik davranışı 30000u u ssaniyeye kadar süreler işin, 293K ile 363K sıcaklık aralı˜ında ve 10V ile 80V arasındakiu c ggerilim de˜erleri işin incelenmiştir. Akımın aperiodik ve geniş bantlı yapısı koatik birg c s syapıyı şa˜rıştırmaktadır. Akımın zaman serisi analizinde bu aralıklar işin tutarlı vecg s ctekrarlanabilir pozitif Liapunov usteli hesaplanmıştır. Pozitif Lyapunov ustelinin uygu-ü s ülanan elektrik alana ve sıcaklı˜a ba˜lı degişimi otokoralasyon fonksiyonu ile betimleneng g sustel gevşeme yasası ile paralellik güstermektedir.ü s oVerilerin gerilmiş ustel davranış süreci rastgele siteler arasında gerşekleşen birsü su c srastgele yürüyüş olarak ifade edilebilece˜ini güstermektedir. Verilerin nitel davranışıu u us g o sise Erzan ve arkadaşları tarafından ilk kez ünerildi˜i gibi bastırılmış düzensizlik yardımıs o g suile anlaşılabilir.s
Özet (Çeviri)
Chaotic behavior in the transient current through thin Aluminum-PMMA-Alu-minum films has been analyzed for times ranging up to 30000s, in the temperaturerange 293-363 K for applied voltages in the range 10-80V. The general shape of thedata suggests a slow decay to a steady state value superimposed with broadband os-cillations. The aperiodic and broadband behavior of the transient current remindsone of an underlying chaotic structure. Indeed time series analysis reveals a positiveLiapunov exponent consistently and reproducibly throughout this range which givesstrong evidence for chaoticity. Power law relaxation as reflected by the autocorrelationfunction and the positive Liapunov exponent show parallel behaviors as a function ofapplied electric field and temperature.The stretched exponential behavior of the data suggests that the process can beseen as random walk between random sites. The qualitative behavior of the data canbe understood in terms of a quenched disorder picture as first suggested by Erzan et.al.