Zeytin karasuyunun biyolojik yolla iyileştirilmesinde tannaz enziminin etkisi
The effect of tannase enzyme in biological treatment of olive mill waste water
  1. Tez No: 196925
  2. Yazar: BAHAR KANBEROĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GAYE ÖNGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
ZEYTİN KARASUYUNUN BİYOLOJİK YOLLAİYİLEŞTİRİLMESİNDE TANNAZ ENZİMİNİN ETKİSİBahar KANBEROĞLUZeytin karasuyunun renginin açılması ve fenolik bileşik içeriğinindüşürülmesinde, tannaz enziminin etkisinin incelenmesi amacı ile yapılanbu çalışmada, Aspergillus section Nigri grubu funguslar olan Aspergillusaculeatus Ege-K 258, Aspergillus foetidus var.pallidus Ege-K 156 veAspergillus tubingensis Ege-K 265 kullanılmıştır. Mikrobiyal üretimortamı % 50 zeytin karasuyuna, NaNO3, (NH4)2HPO4 ve (NH4)2SO4 azottuzları eklenmiştir. Çalkalamalı inkübatörde 200 devir/dakika, 28ºCsıcaklıkta üretimler gerçekleştirilmiştir. Aspergillus tubingensis Ege-K265, zamana karşı üretimde %37.06 renk açılımı ve %42.56 toplam fenolikbileşik giderimi sağlamıştır. Aspergillus tubingensis Ege-K 265 ile 120saatlik üretimler sonucu en yüksek g fenolik bileşik giderimi/g biyokütleoranı 0.198, Karbon/Azot oranının 10 olduğu %1.0 tannik asit(ağırlık/hacim) içeren NaNO3 eklenmiş zeytin karasuyu içeren ortamdaelde edilmiştir. En yüksek U hücre içi tannaz aktivitesi/g biyokütle oranı5.19 yine aynı ortamda gerçekleşmiştir. Mikrobiyal üretimler ilekarşılaştırmak için ticari tannaz ve lakkaz enzimleri de zeytin karasuyunauygulanmıştır. Ticari enzim uygulamaları ile zeytin karasuyununda renkaçılımı gerçekleşmezken, tannaz ve lakkazın aynı anda uygulanması%18.06 toplam fenolik bileşik giderimi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF TANNASE ENZYME IN BIOLOGICALTREATMENT OF OLIVE MILL WASTE WATERBahar KANBEROĞLUIn this study, in order to investigate the effect of tannase enzyme indecolorization and dephenolization of olive oil waste water, Aspergillussection Nigri strains Aspergillus aculeatus Ege-K 258, Aspergillus foeditusvar. pallidus Ege-K 156, and Aspergillus tubingensis Ege-K 265 wereused. NaNO3, (NH4)2HPO4 and (NH4)2SO4 nitrogen salts were added toolive oil waste water (% 50). All fermentations were performed at 200 rpmand 28oC on rotary shaker. During the time-course of olive oil waste waterdegradation by Aspergillus tubingensis Ege-K 265, 37.06 % decolorizationand 42.56% dephenolization was achieved. At the end of 120 h cultivationwith Aspergillus tubingensis Ege-K 265, the highest g phenolic compoundsremoval/g biomass value 0.198 was obtained in a medium containing 1%(w/v) tannic acid and NaNO3 was added as a nitrogen source withCarbon/Nitrogen 10. Besides the highest U intracellular tannase activity/gbiomass value 5.19 was obtained again in the same medium. On the otherhand, for the comparison with microbial cultivations commercial laccaseand tannase enzymes were also applied to olive mill waste water. Althoughcommercial enzyme applications did not result in decolorization, theapplication of laccase and tannase simultaneously achieved 18.06 %dephenolization.