Çandır tabiat parkı ve çevresinin (Isparta-Antalya) floristik analizi
Floristic analysis of the Çandır nature park and its around (Isparta-Antalya)
  1. Tez No: 197046
  2. Yazar: FATMA TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
iiÖZETBu çalışmada, ÇandırTabiat Parkı ve çevresi`nin florası belirlenmiştir. Araştırmaalanı, Isparta ili Sütçüler ilçesi ile Antalya ili Serik ve Manavgat ilçe sınırlarıiçerisindedir ve Davis 'in kareleme sistemine göre C3 karesine girmektedir. 2003 ve2004 tarihleri arasında çalışma alanından toplanan yaklaşık 1450 iletim demetli bitkiörneğinin değerlendirilmesi sonucu 94 familya ve 390 cinse ait toplam 950 takson tespitedilmiştir.Bu taksonların fitocoğrafi bölgelerine dağılım oranları şöyledir:Akdeniz 277 (% 29.15), İran-Turan 122 (% 12.84) ve Avrupa-Sibirya 74 (% 7.78)'dir.Endemik taksonların sayısı 217 olup, toplam floranın % 22.84'nü oluşturmaktadır.En çok türe sahip on familya ve cins sırası şöyledir:Familyalar: Fabaceae (Leguminosae) 103 (%10.84), Lamiaceae (Labiatae) 91(% 9.57), Asteraceae (Compositae) 89 (% 9.36), Brassicaceae (Cruciferae) 60(% 6.31),Caryophyllaceae 59 (% 6.21), Apiaceae (Umbelliferae) 42 (% 4.42), Scrophulariaceae39 (% 4.10), Boraginaceae 38((% 4.00), Ranunculaceae 35 (%3.68) ve Liliaceae 33 (%3.47).Cinsler: Silene 22 (% 2,31), Ranunculus 22 (% 2.31), Trifolium 16 (% 1.68),Astragalus 14 (% 1.47), Sedum 13 (%1.36), Vicia 13 (% 1.36), Veronica 13 (% 1.36),Centaurea 11 (% 1.15), Hypericum 10 (%1.05), Verbascum 10 (% 1,05).Anahtar Kelimeler; Flora, Göller Yöresi, Sistematik
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTIn this study, the flora of Çandır Natural Park and its environs have beeninvestigated. The area is located in the districts of Sütçüler(Isparta), Manavgat andSerik(Antalya). It is also the area is in the C3 square according to Davis?s grid system.About 1450 vascular plant samples had been collected from the study area between2003-2004, and in the end of the identification 950 taxa belonging to 94 families and390 genera are determined.The distribution rations of the taxa according to phytogeographic regionsare as follows:Mediterranean 277 (29.15 %), Irano-Turanian 122 (12.84 %) and Euro-Siberian74 (7.78 %). The number of endemic taxa are 217; this number consists of 22.84 % oftotal flora in the area.The ten families and genera which including the most taxa are as follows:Families: : Fabaceae (Leguminosae) 103 (10.8 4%), Lamiaceae (Labiatae) 91(9.57 %), Asteraceae (Compositae) 89 (9.36 %), Brassicaceae (Cruciferae) 60(6.31 %),Caryophyllaceae 59 (6.21 %), Apiaceae (Umbelliferae) 42 (4.42%), Scrophulariaceae39 (4.10 %), Boraginaceae 38( 4.00 %), Ranunculaceae 35 (3.68%) and Liliaceae 33 (%3.47).Genera: Silene 22 (% 2,31), Ranunculus 22 (% 2.31), Trifolium 16 (% 1.68),Astragalus 14 (% 1.47), Sedum 13 (%1.36), Vicia 13 (% 1.36), Veronica 13 (% 1.36),Centaurea 11 (% 1.15), Hypericum 10 (%1.05), Verbascum 10 (% 1,05).Key words; Flora, Lakes Neighborhood, Systematics