Bilgisayar ağları veri haberleşmesi hatalarının yapay sinir ağları teknikleri ile analizi
Analysis of computer data network errors with neural network techniques
  1. Tez No: 197047
  2. Yazar: SADETTİN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA MERDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
iiiÖZETBilgisayarlar arası haberleşmede, taşınan verilerde hata istenmeyen bir durumdur.Genellikle veri paketleri üzerinde oluşan bu hataların pek çok sebebi olabilir ve çoğuzaman kaçınılmazdır. Günümüzde çok yaygın olarak kullanılan veri haberleşmeprotokolleri, hatalı paketleri tespit edebilmekte ama bilinen hata düzeltme metotları ilebu hataları çoğunlukla düzeltememektedir. Bu protokollerin hata düzeltmeperformansları artan hata miktarı ile ters orantılıdır. Hata tespiti, veri paketlerinin sonunaeklenen kontrol bitleri ile sağlanmaktadır. Veri gönderimini kontrol eden TCPprotokolü, bir pakette hata tespit ettiğinde, göndericiden bu paketi tekrar istemektedir.Bu işlem iki yönlü trafiği artırmakta ve band genişliği bu şekilde fazlacakullanılmaktadır. Dolayısıyla veri haberleşmesinde çok önemli olan zaman kaybı veyagecikmesi olmaktadır.Bu çalışmada, tasarlanması hedeflenen model ile zaman ve gecikme kayıplarının önünegeçilmesi amaçlanmıştır. Bu modelde, hatalı olan veri paketlerinin düzeltilmesi YapaySinir Ağı (YSA) yardımıyla gerçekleştirilmeye çalışılacaktır.Bundan dolayı ikinci bölüm olan Kaynak Bilgisi bölümünde çalışmanın üç ana temeliolan veri iletimi, hata bulma ve düzeltme teknikleri ile yapay zekâ konuları işlenmiştir.Üçüncü bölümde, çalışılacak verinin elde edilmesi ve işlenmesi anlatılmıştır. Sonbölümünde ise test sonuçları irdelenmiştir. Çalışmanın EK bölümünde ise çalışmayayardımcı olan dosyalar ve veriler sunulmuştur.ANAHTAR KELİMELER: Veri haberleşmesi, Bilgisayar ağları, Hata bulma vedüzeltme, Yapay zeka, Yapay sinir ağları
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTThe error on the transmitted data is not desirable situation in computer interconnections.There are many reasons of these errors that appear on the data packages. Nowadays, datacommunication protocols can detect damaged packages but they can?t fix them usingerror correction methods. Error correction performance of these protocols is inverselyproportional with the increasing error count. Error detection is provided by adding paritybits to the end of the data packages. In the case of detection of damaged package, TCPprotocol, which controls received data, asks source computer to resend the damagedpackage and try to fix error by this way. This process increases two way transmissionand results in time consumption and delay, which are undesirable situations for datatransmission occur.In this study, preventing time delay is aimed in the final model design. In this model,correction of damaged data packages will be done by the help of Artificial NeuralNetwork (ANN) techniques.That?s why data transmission, error detection, error correction, and ArtificialIntelligence which are three main topics of this study are presented in the secondchapter. In the third chapter, obtaining the data and analyzing method are described. Inthe last chapter, results are discussed. Files and data which are used during the study aregiven in the appendix.KEY WORDS: Data Communication, Computer Networks, Error Detection, ErrorCorrection, Artificial Intelligence, Artificial Neural Network.