Sıcaklık ve besin yoğunluğunun Ceriodaphnia quadrangula (O.F. Muller,1785) üretimine etkisi
The effect of temperature and food concentration on Ceriodaphnia quadrangula (O.F. Muller,1785) production
  1. Tez No: 197048
  2. Yazar: ÖMER ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEVGİ SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, Ceriodaphnia quadrangula kültürüne farklı Scenedesmus acuminatusyoğunluğunun (15x104, 30x104, 45x104 ve 60x104 h/ml) ve sıcaklığın (20 ºC ve 25ºC) etkisi incelenmiştir. Deneme 16 aydınlık:8 saat karanlık ışık uygulamasındagerçekleştirilmiştir. Deneme başında, farklı besin yoğunlukları içeren her bir tüpe 1adet 24 saatten genç birey konulmuş, birey sayısı ve büyüme hızı 24 gün süre ilebelirlenmiştir. Ceriodaphnia kültürlerinde en yüksek birey sayısı (21,433±0,750birey/ml) ve büyüme hızı (0,240±0,004) 25 ºC'de 45x104 h/ml besin yoğunluğundabeslenen kültürlerde belirlenmiştir.Besin yoğunluğunun artması, Ceriodaphnia quadrangula'nın birey sayısı ve büyümehızını arttırmıştır. Farklı besin yoğunluklarının birey sayısına etkisi istatistiki olarakönemli (P0,05) olduğu bulunmuştur.ANAHTAR KELİMELER: Ceriodaphnia quadrangula, Scenedesmus acuminatus,besin yoğunluğu, sıcaklık
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the different concentration of Scenedesmus acuminatus(15x104, 30x104, 45x104 ve 60x104 h/ml) and temperature (20 ºC ve 25 ºC) on cultureof Ceriodaphnia quadrangula were investigated. The experiment carried out aphotoperiod of 16 hours light:8 hours dark In the beginning of the experiments, 1individual 0,05).KEY WORDS: Ceriodaphnia quadrangula, Scenedesmus acuminatus, foodconcentration, temperature