Asit modifiye nişasta üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of acid modified starch
- Tez No: 197120
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT KÖKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada yüksek amiloz içeren (amilotip) mısır nişastası (Hylon VII), HCl ile 40ºC' dedeğişik sürelerde (0.5, 1.0, 1.5, 2.0 saat) hidrolize edilmiştir. Enzime dirençli nişasta(EDN) oluşturmak için doğal (kontrol) ve hidrolize edilmiş nişasta örnekleri 2 farklı ısılişleme tabi tutulmuştur. Bunlardan ilkinde örnekler su banyosunda (100ºC) ısıtılmış ve121ºC' de 30 dak otoklavlanmıştır (2 kez). Otoklavlanan örnekler 95ºC' de 1 günbekletilmiştir. Daha sonra bu örnekler bir kez daha 121ºC' de 30 dak otoklavlanmıştır. Buörnekler 95, 50 ve 30ºC' de birer gün bekletilmiş ve 50ºC' de kurutulmuştur (Isıl işlem 1).Bir başka örnek seti hazırlamak amacıyla, üç kez otoklavlanan örnekler farklı sıcaklıklardabekletilmeden 50ºC' de kurutulmuştur (Isıl işlem 2). Kurutulan örnekler öğütülmüş ve EDNiçerikleri belirlenmiştir. Jel filtrasyon ile hidroliz süresi arttıkça yüksek ve orta molekülerağırlıklı fraksiyonların miktarı azalırken, düşük moleküler ağırlıklı fraksiyonların miktarınınarttığı saptanmıştır. RVA (Mikro-visko analizör) analizi sırasında örnekler tamamenjelatinize olmamışlardır. Ancak, asit modifikasyon derecesi arttıkça örneklerin RVAviskozite değerleri azalmaktadır. Doğal (kontrol) nişastanın çözünürlük ve su bağlamadeğerlerinin hidrolizatlarınkinden düşük olduğu ve bu özelliklerin hidroliz süresi iledeğişmediği saptanmıştır. Otoklavlanan örneklerin çözünürlük ve su bağlama değerleridoğal nişasta ve hidrolizatlara göre fazladır. Ayrıca örneklerin su bağlama ve çözünürlükdeğerleri her iki ısıl işlem sonrasında yaklaşık aynı seviyeye gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a high amylose (amylotype) corn starch (Hylon VII) sample was acidhydolysed with HCl at 40ºC for various periods of time (0.5, 1.0, 1.5, 2.0 hr). For resistantstarch formation native (control) and hydrolysed starch samples were subjected to 2different heat treatments. In the first one the samples were heated in a water bath (100ºC)and autoclaved for 30 min at 121ºC (2 times). Autoclaved starch samples were stored at95ºC for 1 day. Then the samples were autoclaved for another 30 min at 121ºC. Thesesamples were stored at 95, 50 and 30ºC for 1 day period each and dried at 50ºC (Heattreatment 1). For preparing another set of samples, the samples autoclaved three timeswere dried at 50ºC without storing at different temperatures (Heat treatment 2). The driedsamples were ground and RS contents were determined. As the hydrolysis time increasedrelative quantities of high- and medium-molecular weight fractions decreased, while low-molecular weight fractions increased, as determined by gel filtration. During RVA (RapidVisco Analyzer) analysis the samples were not fully gelatinized. However, the RVAviscosity values of the samples decreased as the level of acid modification increased.Solubility and water absorption values of native (control) starch were found to be lowerthan those of the hydrolysates and these properties did not change with hydrolysis time.The autoclaved samples had greater solubility and water absorbtion values than those ofthe native starch and hydrolysates.