Integration of condition monitoring systems with pattern recognition techniques
Patern tanıma teknikleri ile durum izleme sistemlerinin bütünleştirilmesi
- Tez No: 197187
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNER ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Mühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Karmaşık gözlemlenen veriden, bağımsız kaynakların ayırt edilmesi temel veciddi problemlerden biri olup son yıllarda konu üzerinde fazlaca ilgiyoğunlaşmıştır. Blind Signal Processing, Sinyal İşleme dalının en hareketli veyükselen alanı olup ciddi teorik altyapı ve potansiyel bir çok uygulama alanınasahiptir. Bağımsız Değişken Analizi (BDA) istatistiksel bir teknik olup rasgeledeğişkenler ölçümler ve sinyal setlerinin arka planında bulunan gizli etkenleriaçığa çıkarmayı hedeflemiştir. BDA tekniği nispeten yeni bir gelişme olup, BDAhızlı gelişen bir araştırma alanı olmuştur. Bu çalışmada ham sismik ve sesdatalarını işlemek için Blind Signal Processing ve Bağımsız Değişken Analiziteknikleri kullanılmıştır. Birçok algoritma değişik koşullar altında sağlamlığınıntesti ve performans kriterlerinin belirlenmesi için test edilmiştir. Bu denemelerdeelde edilen sonuçlar ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The separation of independent sources from a mixed observed data isfundamental and challenging problem which has received a great deal ofattention in recent years. Blind Signal Processing is one of the hottest andemerging areas in Signal Processing with solid theoretical foundations and manypotential applications. Independent Component Analysis is a statistical techniquefor revealing hidden factors that underlie sets of random variables,measurements or signals. Technique for ICA is a relatively new invention andICA is a fast growing research area. In that study we used Blind SignalProcessing and Independent Component Analysis techniques to process rawseismic and sound data. Several algorithms were tested under variousconditions to prove the robustness and to obtain performance criteria of thesealgorithm. Results obtained in such trials are analyzed in detail.