İnsan serviko-vajinal yaymalarında sitolojik ve mikrobiyolojik yöntemlerle Actinomyces'in araştırılması
Investigation of actinomyces in human cervico-vaginal smears through cytological and microbiological methods
  1. Tez No: 197194
  2. Yazar: DİLEK KAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞAYESTE DEMİREZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İNSAN SERVİKO-VAJİNAL YAYMALARINDA SİTOLOJİK VE MİKROBİYOLOJİKYÖNTEMLERLE ACTINOMYCES'İN ARAŞTIRILMASIDilek KayaÖZBu çalışmada 200 hastaya ait serviko-vajinal örnek hem sitolojik hem demikrobiyolojik olarak Actinomyces açısından incelenmiştir. İncelenen bu 200 örneğinaltısına (% 3) sitolojik, yedisine (% 3.5) mikrobiyolojik ve birine (% 0.5) de hemsitolojik hem de mikrobiyolojik olarak Actinomyces tanısı verilmiştir. Yapılanistatistiksel incelemelerde Actinomyces tanısı açısından bu iki yöntem arasındaanlamlı bir ilişki olmadığı bulunmuştur (p>0.05).Sitolojik inceleme için alınan serviko-vajinal örnekler Papanicolaou boyamayöntemine göre boyanıp sitolojik bulgular açısından değerlendirilmiştir. Actinomycessaptanmış yaymalarda, bazı Actinomyces'lerin yüzeyel epitel hücreleri ile bağlantıkurarak onlara tutunduğu, bu tutunma noktalarında epitel hücresinin zarındakalınlaşmalar meydana geldiği saptanmıştır. İncelediğimiz yaymalardaActinomyces'in epitel hücreleri yanı sıra eritrosit ve polimorfonükleer lökositlere detutunduğu gözlenmiştir. Ayrıca Actinomyces saptadığımız yaymalarda bol miktardaeozinofil lökosit görülmesi dikkatimizi çekmiştir.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF ACTINOMYCES IN HUMAN CERVICO-VAGINAL SMEARSTHROUGH CYTOLOGICAL AND MICROBIOLOGICAL METHODSDilek KayaABSTRACTCervico-vaginal smears of 200 patients were examined whether it includesActinomyces by both cytological and microbiological methods in this study. Amongthese 200 samples, cytologically six (3 %), microbiologically seven (3.5 %), bothcytologically and microbiologically one (0.5 %) of them were diagnosed as havingActinomyces. In statistical analyses, it was found that there was not a significantassociation between these methods in respect of diagnosing Actinomyces (p>0.05).Cervico-vaginal smears taken for cytological examination were stained byPapanicolaou method and investigated in terms of cytological findings. In smearswith Actinomyces, it was detected that some of Actinomyces adhere to superficialepithelial cells and membrane thicknesses on the epithelial cells were observed inthese attachment regions.