Yoğunluk kontrastı derinlikle parabolik olarak azalan sedimanter basenlerin prizmalarla modellenmesi ve Tuz gölü bölgesine uygulanması
Modeling of sedimentary basins with vertical prisms whose density contrast decreases parabolically with depth, and application of this method to the Salt lake region
  1. Tez No: 197276
  2. Yazar: OYA TARHAN BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
viÖZETYOĞUNLUK KONTRASTI DERİNLİKLE PARABOLİK OLARAK AZALANSEDİMANTER BASENLERİN DÜŞEY PRİZMALARLA MODELLENMESİVE TUZ GÖLÜ BÖLGESİNE UYGULANMASIBu çalışmada, sedimanter basenlerin gravite anomalilerinden yararlanılarak, basenlerintaban derinlik topografyası elde edilmeye çalışılmıştır. Bunun için basen, üst yüzeyiyeryüzünde, alt yüzeyi ise basenin derinliğinde olan ve yoğunluğu derinlikle artanyanyana konulmuş birçok düşey prizmadan meydana geldiği kabul edilmiştir.Çalışmada önce yoğunluk kontrastı derinlikle parabolik olarak azalan düşey prizmanın,gravite eşitliği elde edilmiş, sonra da yöntemin geçerliliğinin ispatı için öngörülenbasenin derinlik topografyasının gravite haritası elde edilmiştir. Derinlik topografyasınıoluşturduğumuz basenin gravite haritası elde edilmiştir. Çalışmamızda, hazırlananbilgisayar programı yardımıyla yöntemi, basen haritasına uygulanıp derinlik tayiniyapılmıştır. İlk kabul edilen derinliklerle hesaplanan derinlik değerlerinin birbirlerineçok yakın olduğu gözlenmiştir.Bu sayısal uygulama üç ayrı modelde yapılmıştır. Bunlardan birincisinde tek basen,ikincisinde, yanyana çift basen, üçüncüsünde ise bir basenin yakınına bir fay eklenmişve çok başarılı neticeler elde edilmiştir.Yöntemin geçerliliği bu şekilde ispatlandıktan sonra, Tuz Gölü bölgesine ait rejiyonalgravite haritasından, bölgenin taban derinlik topografyası elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
viiSUMMARYMODELING OF SEDIMENTARY BASINS WITH VERTICAL PRISMSWHOSE DENSITY CONTRAST DECREASES PARABOLICALLY WITHDEPTH, AND APPLICATION OF THIS METHOD TO THE SALT LAKEREGIONIn this study, we have tried to obtain basement topography of a basin by means of itsgravity anomaly map. For this, the basin have been considered to be formed of manyvertical prisms with vertically increasing density contrast that are placed next to oneanother with tops on the surface of the earth and bottoms at the base of the basin.Firstly, the gravity equation of the vertical prism whose density contrast decreasesparabolically with depth has been derived, then; the gravity map of the basin withtopography assumed has been calculated in order to prove the validity of the method.We have developed a computer program based on the derived equations, and themethod has been applied to the calculated gravity map of a basin in order to determineits basement topography. The results point out that the predicted depths are very close tothe initial depths used in calculating the theoretical gravity map.This numeric application has been applied on three different models. The first modelwas a single basin, the second one was two adjacent basins, and the third one was abasin with a fault added next to it, and very successful results have been obtained.Having proved the validity of the method in this manner, the basement topography ofthe Salt Lake has been derived from the regional gravity map.