Manyetik rezonans görüntüleme sistemleri
Magnetic resonance imaging systems
- Tez No: 197277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZETMANYETİK REZONANS GÖRÜNTÜLEME SİSTEMLERİMRI (Magnetic Resonance Imaging) tekniği günümüzde artık teknik bir konu olmaktan öteyegeçip, hızla klinik uygulama boyutuna geçmektedir. MRI tekniğinde kaydedilen buncailerleme ve gelişemelere rağmen açığa çıkarılmayı bekleyen daha bir çok konu vecevaplanması gereken bir çok soru vardır. Bu konulardan bir kısmı bu teze konu olmuş vearaştırılmıştır.Birleştirilmiş düzlemsel eko tekniği kullanılarak yüksek çözünürlüklü MRI, 3.0 Tesla'daoluşturulabilmekte ve bu sayede görüntü kirliliği düşük seviyede tutulabilmektedir. MRIdatalarının analiz edilme yöntemleri çok çeşitlidir ve geliştirilmiş iki yeni direkt olmayananaliz tekniği daha sık olarak kullanılır hale gelmiştir. MRI datalarının analiz edilmesineyönelik olarak yazılmış bilgisayar programı da bu tezin konularından biri olmuştur.MRI tekniğinin beynin aktivasyon haritalarını çıkarmakta ve insan beyninde uyarıcılara cevapolarak oluşan değişimleri başarılı bir şekilde görüntüye dökebilme yeteneği insanlığın belkide yüzlerce yıldır merak edip araştırdığı konuların birer birer gün ışığına çıkmasınısağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYMAGNETIC RESONANCE IMAGING SYSTEMSThe technique magnetic resonance imaging is rapidly moving from one of the technicalinterest to wide clinical application. However, there are a number of questions regarding themethod that need resolution. Some of these are investigated in this thesis.High resolution MRI is demonstrated at 3.0 Tesla, using an interleaved echo planar imagingtechnique to keep distortion low. The optimum echo time to use in MRI experiments isinvestigated using a multiple gradient echo sequence to obtain six images, each with adifferent echo time, from a single free induction decay. The same data are used to construct T*maps during functional stimulation. Various techniques for correcting the N/2 ghost are2tested for use in MRI experiments, and a method for removing the image artefact caused byexternal r.f. interference in a non- linearly sampled matrix is presented.The steps in the analysis of MRI data are detailed, and two new non-directed analysistechniques, particularly for data from single events, as opposed to epoch based paradigms, areproposed. The theory behind software that has been written for MRI data analysis is alsogiven.Finally, some of the results from an MRI study into the initiation of movement are presented,illustrating the power of single event experiments in the separation of cognitive processes.