Uydu verilerinde topoğrafik etkinin giderilmesi
Eliminating effect of topography in satellite data
- Tez No: 197283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ölçme Bilgisi ve Kadastro Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZETUYDU VERİLERİNDE TOPOĞRAFİK ETKİNİN GİDERİLMESİBu çalışmada, uydu verilerinin değerlendirilmesinde topoğrafyanın etkisi araştırılmıştır.Topoğrafyanın uydu verilerinde meydana getirdiği olumsuz etkiyi giderme yöntemleriincelenmiş ve bu yöntemlerden iki tanesi ( Lambertian Kosinüs Düzeltme Yöntemi veMinnaert Düzeltme Yöntemi) kullanılmıştır.Topoğrafya, yeryüzündeki aynı objelerin uydu verilerinde farklı yansıma değerleriylekaydedilmesine neden olmaktadır. Uydu verilerinde topoğrafik etkinin giderilmesi,bugün birçok çalışmada kullanılan uydu verilerinden iyi bir şekilde yararlanmak vedoğru sonuçlar almak için önemlidir.Bu çalışmada, topoğrafyanın uydu verilerinde meydana getirdiği olumsuz etkilerigidermek ve kullanılan topoğrafik düzeltme modellerinden hangisinin daha doğrusonuçlar verdiğini ortaya koymak amaçlanmıştır.Çalışma alanı olarak Bolu Orman Bölge Müdürlüğü, Düzce Orman İşletme Müdürlüğü,Çiçekli Orman İşletme Şefliği seçilmiş ve çalışma alanına ait Landsat7 ETM+ verisikullanılmıştır.İlk planda topoğrafik etki giderilmeden ham görüntü sınıflandırılmıştır. Daha sonraLambertian kosinüs düzeltme yöntemi ve Minnaert düzeltme yöntemi kullanılaraktopoğrafik etki giderilmiş ve görüntüler sınıflandırılmıştır. Sınıflandırmadan sonra her 3görüntüye de, sınıflandırma doğruluğu uygulanmıştır. Minnaert düzeltme yöntemiyledüzeltilmiş görüntünün sınıflandırma doğruluğu en doğru sonucu (%95) vermiştir.Ayrıca, kullanılan düzeltme modellerini karşılaştırmak için her üç görüntüden de, aynımeşcerenin farklı iki bakısına ait spektral profiller alınmıştır. Spektral profillerincelendiğinde Minneart düzeltme yönteminin daha iyi sonuçlar verdiği görülmüştür.viii
Özet (Çeviri)
SUMMARYELIMINATING EFFECT OF TOPOGRAPHY IN SATELLITE DATAIn this study, effect of topography on the evaluation satellite data was investigated.Methods for eliminating the negative effects caused by topography on satellite datawere studied and two of these methods (Lambertian Cosine Correction Method andMinnaert Correction Method) were applied in this MS thesis.Topography causes the same object on the earth being printed on the satellite data withdifferent reflection values. In order to use satellite data more effectively and correctly, itis important to eliminate undesirable effect of topography on the satellite data which isused in a wide range of studies nowadays.Main objective of this study is to eliminate negative effect of topography on satellitedata and determine which one of the correction methods has the most appropriateresults.Directorate of Forest Region of Bolu, Directorate of Düzce Forest Enterprice, Çiçekliforest area was selected for this study and data from Landsat7 ETM+ was used forevaluating effect of topography.In the first step, raw images were classified without removing the effect of topography.In the second step, effect of topography was removed by using Lambertian cosine andMinnaert correction methods and then images were classified. In third step, all threeimages were tested for accuracy in the classification. According to results, Minnaertmethod gave the most accurate result with a degree of % 95 in classified imagecorrection procedure.On the other hand, spectral profiles from each of three images were taken from twodifferent aspects of the same stand in order to compare the models used for correction.Results showed that Minnaert correction method gave the most suitable method amongthe correction models.ix