Metal oksitler ile iyileştirilmiş alkan dehidrojenasyon ikili katalizörlerinin hazırlanması ve tanımlanması
Preparation and characterization of metal oxide promoted alkane dehydrogenation catalysts
  1. Tez No: 197282
  2. Yazar: GÜLŞAH ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada Ref1-Cr(3)/SiO2, Ref2-Cr(3)/SiO2 K-Cr(3)/SiO2, K-Cr(3/6)/SiO2katalizörleri, 35-75 mesh/ 10-80 mesh partikül boyutuna sahip SiO2 destek malzemesiüzerinden emdirme metodu ve kompleks oluşturma metodlarıyla hazırlandı.Hazırlanan katalizörler ve Pt-Sn/Al2O3 katalizörü n-bütan dehidrojenasyonunda testedildi ve karşılaştırıldı. Reaksiyonlar diferansiyal sabit yatak mikro reaktörde 550 0C'deatmosferik basınç altında gerçekleştiridi. Denemeler %10 n-bütan/N2 karışımı ile 50 mgkatalizörle yapıldı. Besleme ve ürün akımları gaz kromotografisi (GC HP-6890) ileanaliz edildi.Katalizörler X-ışını kırınımı (XRD), atomik absorbsiyon spektroskopisi (AAS), sıcaklıkprogramlı indirgenme (TPR), termal gravimetrik analiz (TGA) ve UV ile karakterizeedildiKullanılan bu metodlarla, kompleks kullanımının ve partikül büyüklüğünün bütenseçimliliği üzerindeki etkisi araştırıldı. En yüksek büten verimi (%5,3), Ref1-Cr(3)/SiO2 ve Ref2-Cr(3)/SiO2 katalizörleri ile elde edildi. En yüksek büten seçimliliği(%78), K-(Cr3/6)/SiO2 katalizörü ile bulundu. En yüksek izobütan ve cis-2 bütenseçimlilikleri (%29-%24) ise Ref-2 katalizörü ile elde edildi.Sonuç olarak bu çalışmada hazırlanan katalizörlerin ürün seçimliliği açısından n-bütandehidrojenasyonunda daha aktif olduğu anlaşılmıştır. 1-Buten/2-Buten seçimliliğinin,cis-2Buten ve izobutan seçimliliğinden yaklaşık 3 kat daha yüksek olduğu görülmüştür.vii
Özet (Çeviri)
In this study, Cr(3)/SiO2, K-Cr(3)/SiO2, K-Cr(3/6)/SiO2 catalysts were prepared byimpregnation and complexation methods over 35-75 mesh-10-80 mesh particle sizedsilicas.The catalysts prepared and commercial Pt-Sn/Al2O3 catalyst were tested and comparedfor n-butane dehydrogenation reaction. Reaction was carried out in differential fixedbed micro reactor at 550 0C and under atmospheric pressure. Tests were done with 10%n-butane/N2 mixtures over 50 mg catalysts. Feed and product streams were followed byan online gas chromatograph.The catalysts were characterized by X-ray diffraction, atomic absorbtion analysis,Temperature programmed reduction, thermal gravimetric analysis and Ultravioletspectroscopy.Using these methods, effects of complex utilized and particle size on the selectivity ofn-butenes were investigated. Highest yields of butenes were obtained from ref 1 and ref2 catalysts. Highest butene selectivity (%78) was obtained from K-Cr(3/6)/SiO2catalyst.As a conclusion, we have found that prepared catalysts in this study showed muchhigher selectivity towards 1-Butene/2-Butene and it was noteworthy to remind thatprepared catalysts had 3 times higher selectivity for 1-Butene/2-Butene than cis-2-Butenand isobutane.viii