NMR durulma oranı artış faktörü (1/ε*), iyon konsantrasyonu ve bağlanma sabitleri (Ka, KD) arasındaki deneysel ilişkinin kuramsal türetimi
Derivation of the experimental relation's among NMR relaxation rate enhancement factor, iyon consantration and association constants
  1. Tez No: 197319
  2. Yazar: HARUN KOR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HATİCE BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
NMR DURULMA ORANI ARTIŞ FAKTÖRÜ(1/ε*), YONKONSANTRASYONU VE BAĞLANMA SAB TLER (Ka,KD )ARASINDAK DENEYSEL L ŞK N N KURAMSALTÜRET MHarun KORÖZET:Metal-protein ve metal-enzim komplekslerinde, proton durulma oranı artış faktörüε * kullanılarak yapılan çalışmalar araştırıldı. Bu çalışmalarda ε b (bağlı iyonun durulma artışfaktörü) ve Ka, KD (bağlanma sabitleri) saptanmasında kullanılan metotlar incelendi. Birincitürde 1-1 bağlanma (bir proteine bir iyon) kabulü yapılarak ε b , Ka ve KD `yi veren denklemleryeniden türetildi. ε * ve Mnt'nin lineer ilişkisine yeni bir yaklaşım yapıldı. Bu çalışmanındayandığı görüşlerden çıkardığımız sonuçlar, enhancement teorisinin protein ve enzimebağlanabilen paramagnetik metal iyonların geniş bir sınıfına uygulanabileceğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
Derivation of the Experimental Relation?s Among NMRRelaxation Rate Enhancement Factor(1/ε*), Iyon Consantrationand Association Constants(Ka,KD).Harun KORSUMMARY:The studies which had been done on metal-protein and metal enzyme complexes byusing proton relaxation rate enhancement factor(ε*) were investigated. The methods whichhad been used in those studies for deterining εb(relaxation rate enhancement factor of boundion), Ka and KD(association constants) were examined. By assuming one to one binding(oneprotein to one ion) in the first kind, the equations giving εb, Ka and KD were obtained again. Anew to linear relation between ε* and Mnt were made. n the results we have inferred fromopinions based on this study, it has been suggested that the theory of enhancement can beapplied to a wide category of paramagnetic metal ions which can be bind to protein andenzyme.