Tuzluluğun bazı çeltik çeşit ve hatlarının çimlenme ile fide gelişimi üzerine etkisi
Effects of salinity on germination and seedling stage of some rice genotypes
- Tez No: 197407
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MİTHAT NURİ GEVREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
V ÖZET TUZLULUĞUN BAZI ÇELTİK ÇEŞİT VE HATLARININ ÇİMLENME İLE FİDE GELİŞİMİ ÜZERİNE ETKİSİ TATAR, M.Özgür Yüksek Lisans Tezi, Tarla Bitkileri Bölümü Tez Yöneticisi: Yard.Doç.Dr.Mithat N. GEVREK Eylül, 2006 Bu çalışma, Kiel Üniversitesi Bitki Besleme ve Topak Bilimleri Enstitüsü ile Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümüne ait sera ve laboratuarlarda yürütülmüştür. Yedi çeltik genotipinin çimlenme ve fide dönemlerinde tuzluluğa dayanıklılıklarının ve bazı fizyolojik reaksiyonlarının tespiti amacı ile 3 farklı tuz (NaCl) Â konsantrasyonunda (0, 30, 60 mmol L ) besin çözeltisi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, toplam kuru madde ağırlığındaki azalma IR31785(Hasas), Kral ve Demir çeşitlerinde en çok görülürken, IR4630(dayanıklı) ve Yavuz çeşitlerinde en az görülmüştür. Tuzluluk + + bitkilerin klorofil, Na ve K içeriklerini de etkilemiştir. Anahtar Kelimeler : Çeltik, Tuzluluk, Klorofil, Sodyum, Potasyum
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT EFFECTS OF SALINITY  ON GERMINATION AND SEEDLING STAGE OF SOME RICE GENOTYPES TATAR, M.Özgür Msc. Thesis, Department of Field Crops Supervisor: Asst.Prof.Mithat N. GEVREK September, 2006 This study was conducted on the green house and laboratories of Kiel University, Institute of Plant Nutrition and Soil Science and Ege University, Faculty of Agriculture, Department of Field Crops. In order to determine tolerance levels and some physiological responses of seven rice genotypes to salinity for germination and seedling stages, nutrient solution cultures which include 3 different salt (NaCl) concentration (0, Â 30, 60 mmol L ) were used. The results indicated that reduction of the total dry matter was more remarkable for IR31785(Sensitive), Kral and Demir while IR4630 (Tolerant) and Yavuz indicated less. Salinity also affected chlorophyll, + + Na and K content of plants. Key Wor ds: Rice, Salinity, Chlorophyll, Sodium, Potassium