Determination of streptomycine in honey samples
Bal örneklerinde streptomisin analizi
- Tez No: 197406
- Danışmanlar: PROF. DR. NİL ERTAŞ, ÖĞR. GÖR. HASAN ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dünyanın önde gelen bal üreticilerinden olan ülkemizde balüretiminde antibiyotik kullanımı önemli Pazarlama sorunu yaratmaktadır.Arıcılıkta yavru çürüğü hastalığına karşı kullanılan streptomisin (STR)alerjik duyarlık yapabilmektedir. Bu nedenle bal örneklerinde doğru veduyarlı analizleri önem kazanmıştır.Bu tezin amacı balda kalıntı STR düzeylerinin tayini olup, buamaca yönelik olarak fluoresans dedektörlü HPLC sistemi kullanılmıştır.STR kromofor grup içermediğinden, uygun bir reaktif ile analitik kolonlaayırma sonrası türevlendirilmiş ve fluoresans özellik kazandırılmıştır.Örneğin ön ayırma işlemleri ve örnek temizleme adımları kuvvetli katyondeğiştiricili ve C18 esaslı katı faza özütleme (SPE) kartuşları kullanılarakyürütülmüştür. SPE kartuşların elüsyon özellikleri ve AHS reaktifi ileiyon çifti oluşumunun gerikazanım değerleri üzerine etkileri tartışılmıştır.Geliştirilen yöntemle saptanan belirtme ve saptama sınırları sırasıyla 9.7ve 32.3 ng/g olarak hesaplanmıştır. Bu yöntemin balda STR analizi içinyeterli duyarlıkta ve seçimlilikte olduğu saptanmıştır.Anahtar sözcükler : Streptomisin, antibiotik kalıntısı, bal
Özet (Çeviri)
Turkey is the principal honey producer in the world but the useof antibiotics in apiculture is a major problem in marketing. Streptomycin(STR) is used against brood diseases and its residue results in allergichypersensitivity. Therefore, its accurate and sensitive determination inhoney samples is important.The main objective of the thesis is to determine the STR residuein honey samples and an HPLC system with a fluorescence detector wasused for this purpose. Since the STR has no chromophore group, aderivatization reagent (NQS) was used to produce a fluorescentcompound after the separation on analytical column. The preseparationof the sample and clean up procedures included the solid phase extractioncartridges based on SCX and C18 sorbents. Elution characteristics forSPE cartridges and the effect of ion pair formation with AHS on therecovery values were discussed and LOD and LOQ values werecalculated as 9.7 and 2.3 ng/g respectively. The method was proved to besensitive and selective for STR determination in honey samples.Keywords : Streptomycine, antibiotic residue, honey