Coke formation kinetics of n-pentane isomerisation reaction.
N-pentan izomerizasyon reaksiyonunun kok oluşum kinetiği
- Tez No: 197408
- Danışmanlar: PROF.DR. GÖNÜL GÜNDÜZ, PROF.DR. ÖZDEN OLGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZETn-PENTAN ZOMER ZASYON REAKS YONUNUN KOK OLU UMK NETBEN BOL, brahimKimya Mühendisli i Bölümü, Doktora TeziDanı manlar: Prof. Dr. Özden Olgun, Prof. Dr. Gönül GündüzKasım 2006, 100 sayfaBu çalı mada, katı asit katalizörler üzerinden, n-pentanizomerizasyonunda kok olu umu nedeniyle deaktivasyon kineti ininara tırılması ve izomerizasyon reaksiyonları için deaktivasyonfonksiyonlarının çıkarılması amaçlanmı tır. Bu maksatla, heteropoli asitolarak fosfotungustik asit ve ta ıyıcı olarak -Al2O3 kulanılarak, hememdirme (impregnation) hem de nemlendirme (incipient wetness)yöntemleri ile heteropoli asit katalizörler hazırlanmı tır. Hazırlanan üç tipkatalizör ve Union Oil (ABD)'e ait R-50 olarak isimlendirilen ticari birkatalizör izomerizasyon reaksiyonu için sabit yataklı bir reaktör sistemindetest edilmi tir. Sonuçlar aynı reaksiyon ko ulları için birbirleriylekar ıla tırılmı tır. Deaktivasyon fonksiyonları hem izomerizasyon ve hemde kok olu um reaksiyonu için, aynı reaksiyon ko ullarında, hazırlananheteropoli asit katalizör ve ticari Pt/ -Al2O3 katalizör için ayrı, ayrıçıkarılmı tır. Ayrıca, hazırlanan katalizörler içinde en aktif olarak belirlenenHPW-40 katalizörü üzerinden n-pentan'ın izomerizasyonunun hız ifadesiçıkarılmı , dı ve iç difüzyon dirençlerinin reaksiyon hızına etkileriincelenmi tir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTCOKE FORMATION KINETICS OF n-PENTANEISOMERIZATION REACTIONBEN BOL, IbrahimPhD Thesis, Chemical Engineering DepartmentSupervisors: Prof Dr. Özden Olgun, Prof Dr. Gönül GündüzNovember 2006, 100 pagesIn this study, investigation of the deactivation kinetics of n-pentaneisomerisation over solid acid catalysts due to coke formation and derivationof deactivation functions of isomerisation reaction has been aimed. For thispurpose, heteropoly acidic catalysts using phosphotungustic acid as aheteropoly acidic compound HPW over -Al2O3 support were prepared byboth impregnation and incipient wetness methods. The three differentcatalysts prepared and a commercial catalyst which is a product of UnionOil (USA) with a trade number of R-50 has been tested in a fixed bedreactor system for the isomerisation reaction. The results were comparedwith each other for the same reaction conditions. Deactivation functions forisomerisation and coke formation reactions over prepared heteropoly acidiccatalyst and commercial Pt/Al2O3 catalyst have been determined for thesame reaction conditions. Also rate expression of n-pentane isomerisationover HPW-40 (in weight%) catalyst which was the most active one withinthe prepared catalysts, has been determined. On the other hand, the effectsof external and internal diffusion resistances on the reaction rate were alsodiscussed.