Veri zarflama analizi kullanılarak liman verimliliğinin ölçülmesi; Türk limanlarından bir örnek
Measuring of seaport's efficiency by using data envelopment anaylsis; An example from Turkish seaports
- Tez No: 197425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZETVERİ ZARFLAMA ANALİZİ KULLANILARAK LİMAN VERİMLİLİĞİNİNÖLÇÜLMESİ; TÜRK LİMANLARINDAN BİR ÖRNEKLimanlar, kara ve deniz taşımacılığının buluştuğu yerlerdir. Limanların verimli bir biçimdeçalışması liman işletmesi için olduğu gibi, ulaştırma sistemi açısından da önemlidir.Çalışmada limanlar genel olarak ele alınmış, daha sonra liman verimliliği konusuirdelenmiştir. Limanların verimliliğini göreceli ölçen bir yöntem olan veri zarflama analizi(VZA) ile verimlilik ölçümü anlatılmıştır.Bu bağlamda, çalışmada VZA ile liman verimliliğinin ölçülmesi konusu TCDD Limanları'nauygulanmıştır. Burada, TCDD'ye ait konteyner elleçlemesi yapan Haydarpaşa, Mersin, İzmir,Derince ve İskenderun limanlarının birbirlerine göre konteyner elleçleme verimlilikleriölçümlenmiştir. Bu hesaplamalar girdiye ve çıktıya yönelik VZA ile yapılmıştır. Daha sonra,verimli olmayan limanlar için yeni girdi ve çıktı değerleri bulunmuş, sonuçlarkarşılaştırılmıştır.Araştırma sonucunda; İzmir ve Mersin Limanları kendi içinde verimli, Haydarpaşa, Derinceve İskenderun Limanları da bu iki verimli limana oranla verimsiz çıkmıştır.viii
Özet (Çeviri)
SUMMARYMEASURING OF SEAPORT?S EFFICIENCY BY USING DATA ENVELOPMENTANALYSIS; AN EXAMPLE FROM TURKISH SEAPORTSSeaports are the meeting point of road, rail and sea transportations. In this respect, studying ofseaport productivity is important not only for transportation systems, but also for effectiveseaport management.In this study, seaports and the subject of the seaport productivity are studied in general.Relative measurement of productivity by using Data Envelopment Analysis (DEA) wasexplained as a method to measure seaports productivity.Consequently, DEA measurement of seaport productivity was applied for TCDD Seaportshandling containers, namely Haydarpaşa, Mersin, İzmir, Derince and İskenderun. Thismeasurement was made by way of DEA towards input or output. Then, values of new inputsand output were found for unproductive seaports and they were compared with these results.As a result of this study, ports of İzmir and Mersin were found to be productive whencompared with one another,while the ports Haydarpaşa, Derince and İskenderun Seaportswere found to be unproductive in comparison with the previous two seaports which wereproductive.ix