Farklı kaynaklardan üretilen adsorbanlar üzerinde hümik asitlerin adsorpsiyonu
Humic acid adsorption on pyrolysed cokes produced from different materials
- Tez No: 197435
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA ARAYICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZETFarklı Kaynaklardan üretilen Adsorbanlar Üzerinde Hümik AsitlerinAdsorpsiyonuHümik maddeler sularda bulunan doğal kaynaklı, çözünmüş organik maddeler olup önemli birsu kirleticisidirler. Sularda renk ve koku problemlerine sebep oldukları gibi, sularındezenfeksiyonu sırasında, klor varlığında, kanserojen olarak bilinen trihalometanlarıoluştururlar. Bu nedenle sulardan mutlaka giderilmeleri gerekmektedir. Düşükkonsantrasyonlarda bulundukları için de özel yöntemlerle sulardan uzaklaştırılmalarıgerekmektedir.Bu çalışmada; zeytin posası olan pirina ve Tekel kaynaklı atık çamurdan üretilmiş olan aktifkarbon adsorplayıcı maddesi kullanılarak, sulardan hümik asidin uzaklaştırılmasınaçalışılacaktır. Bu amaçla yapılan laboratuar ölçekli çalışmalar ve tayin metotları anlatılacaktır.Elde edilen aktif karbonların yüzey alanları (BET) ölçülmüş ve pirina için en yüksek 236m2/g, atık çamur için 692 m2/g yüzey alanına ulaşılmıştır. Çalışmanın bundan sonrakikısmında ise üretilen aktif karbonlarla hümik asitlerin giderim verimleri araştırılmış veLangmuir izotermine uygulanmıştır.vii
Özet (Çeviri)
SUMMARYHumic Acid Adsorption on Pyrolysed Cokes Produced from DifferentMaterialsHumic substances that important pollutants in water are natural sourced dissolved organicmatters.Humic substances are cause color and odor problems generally and forms trihalomethanes bychlorine disinfection and have to be removed. Advanced treatment plants can be used inremoval of humic substances because of their low concentration.In this study; humic acid adsorption was studied by pyrolysed coke originated from olive millwastes and alcohol industry sewage sludge as a raw material. By the way, laboratory scalestudies and designation were investigated.Specific surface areas (BET) of pyrolysed cokes were determined and calculated as olive millwaste originated 236 m2/g, and alcohol industry sewage sludge originated 692 m2/g. from thepoint of this view humic substances removed from synthetic water by pyrolysed cokes andadsorptions were applied to Langmuir isotherms.viii