Çeşitli solucan türlerinde vücut sıvısının antibakteriyel ve hemoliz aktivitelerinin araştırılması
Investigation of antibacterial and haemolytic activity in different earthworms'coelomic fluid
- Tez No: 197434
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞIN ÇOTUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZETÇEŞİTLİ SOLUCAN TÜRLERİNDE VÜCUT SIVISININ ANTİBAKTERİYEL VEHEMOLİZ AKTİVİTELERİNİN ARAŞTIRILMASISavunma mekanizmalarının yardımıyla, yaşadıkları ortamlarında her an patojenmikroorganizmaların istilasıyla karşı karşıya olan toprak solucanları, evrimin en eskidönemlerinden bu yana varlıklarını sürdürebilmiştir. İnsanoğlu için ölümcül olan bazımikroorganizmalar toprak solucanları için yaşamlarını destekleyici özelliktedir.Toprağı havalandırmada iş gördükleri bilinen bu hayvanlar Venezüella'da, özellikle üstsolunum yolu enfeksiyonlarının iyileştirilmesinde doğal ilaç olarak kullanılmaktadır.Yaklaşık 50 yıldır devam eden çalışmalar, toprak solucanlarının humoral ve hücreselbağışıklık mekanizmalar geliştirdiğini göstermektedir.Omurgasızların immün sistemlerinin anlaşılması, immünolojik evrimin anlaşılmasına dayardımcı olacaktır. Omurgasızlar içinde toprak solucanları, yetiştirme ve çalışmakolaylıkları nedeniyle daha çok tercih edilmektedir. Araştırmacılar, genelde buhayvanların belirli bir türü üzerinde çalışmış, farklı solucan türlerinin immünsistemlerini kıyaslamamışlardır. Bu nedenle çalışmamızda Biyoloji Bölümü bahçesi,Botanik bahçesi ve Beykoz bölgesinden toplanan toprak solucanlarının sölom sıvısınınantibakteriyel ve hemolitik aktivitelerinin araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmamızda antibakteriyel etki, aynı toprak örneğinden izole edilen bakterilere karşıkoloni sayım ve disk difüzyon yöntemi ile incelenmiştir. Koloni sayım yöntemi ile eldeedilen sonuçlarda üç bölgenin solucanlarının antibakteriyel etki bakımından farklıolduğu gözlenmiştir. Bu deneyde sölom sıvısının bazı bakteri izolatları üzerindeüremeyi destekleyici etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Disk difüzyon yöntemi ile sonuçalınamadığından sölom sıvısının iyi difüze olamadığı düşünülmektedir. Hemolitiketkinin araştırılması için seri sulandırma ve agara difüzyon yöntemleri kullanılmıştır.Seri sulandırma yönteminde toplanan solucanların sölom sıvısının koyun eritrositleriüzerine zayıf, tavşan ve insan eritrositleri üzerine ise güçlü hemolitik etki gösterdiğisaptanmıştır. Agara difüzyon yönteminde ise sölom sıvısının disk difüzyonyöntemindeki gibi iyi difüze olamadığı saptanmıştır.Çalışmanın devamında antibakteriyel ve hemolitik etki bakımından üç bölgedentoplanan solucan sölom sıvılarında görülen farklılıkların sebeplerinin tespiti önemkazanmaktadır. Bunun için solucan türlerinin ve deneyde kullanılan bakterilerintaksonomik olarak tespitine başlanmıştır. Sölom sıvılarının kimyasal analizlerininyapılması da önemlidir. Böylece tespit edilen farklılığın değişik moleküllerinaktivitesinden mi yoksa aynı molekülün miktarından mı kaynaklandığı açığaçıkarılabilir. Bu sayede, farmakolojik açıdan kullanılabilir ürünlerin üretimi için yeni birkaynak oluşturulabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYINVESTIGATION OF ANTIBACTERIAL AND HAEMOLYTIC ACTIVITY INDIFFERENT EARTHWORMS?COELOMIC FLUIDEarthworms have been living with the aid of their defense system since early phases ofevolution although they always face the invasion of pathogen microorganisms in theirenvironments. When some microorganisms are fatal for human kind some bacteriaprovide supportive properties for earthworms? life.These animals are known with their function in ventilation of soil and used especially totreat infections of upper respiratory tract as a natural drug in Venezuela. The studieswhich have been continued for about 50 years, showed that earthworms had beendeveloped humoral and cellular immunity mechanisms.Understanding the immun systems of invertebrates will help to understandimmunoevolution. Investigators have been studied with a definite species ofinvertebrates, but they have not been comparing the immun systems of different speciesof earthworms in generally. For this reason, in our study it was aimed to investigateantibacterial and haemolytic activity of coelomic fluid of earthworms which werecollected from Biology Department garden, botanical garden of Istanbul University andBeykoz.In our study, antibacterial effects were examined using colony counting and discdiffusion methods against bacteria, which were isolated from the same soil samples. Asa result of colony counting method, it was observed that three regions were differentwith regard to antibacterial effect of coelomic fluids. In this examination it wasdetermined that coelomic fluids have stimulatory effect on the growth of the isolates ofsome bacteria. The reason of it was not be completed with disc diffusion method isthought that the coelomic fluid could not diffuse well. For the investigation of thehaemolytic activity, serial dilution and diffusion to agar methods were used. In serialdilution method, it was determined that coelomic fluids of earthworms have weakhaemolytic effect on sheep erythrocytes and strong effect on human and rabbiterythrocytes. In agar diffusion method, it was determined that the coelomic fluid couldnot diffuse well, similar to disc diffusion method.The evidence of regional difference of the coelomic fluids of earthworms, collectedfrom three different locations, has an importance for our prospective study to investigatethe reasons. Therefore, a new study has been started to analyze the earthworms andbacterial isolates taxonomically. The molecular analysis of the coelomic fluids is alsoneeded. Thus, a conclusion could be made about regional difference, whether the effectis due to different molecules or different amounts of same molecule. Here by, this couldbe a source for pharmacological.