İnşaat firmalarının kredilendirilmesinde fuzzy yaklaşımı
Fuzzy approach to credit construction firms
  1. Tez No: 197436
  2. Yazar: FATİH TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MANİSALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZETİNŞAAT FİRMALARININ KREDİLENDİRİLMESİNDE FUZZY YAKLAŞIMIKredi değerlendirme ve kullandırma bankacılık sektörünün hayati faaliyetleridir. İnşaattaahhüt firmaları bu süreçte değerlendirilmesi zor olan firmalardır. Bunun önemli birsebebi farklı muhasebe yapılarıdır. Milli gelire dolaylı katkısı %15'ler seviyesinde olaninşaat sektörü firmalarının kredi analizi daha da dikkat gerektiren bir hal almaktadır.Sağlıklı bir analiz tekniği ortaya koymak, bu teknikte uzman görüşlerinin yer almasınısağlamak çalışmanın temel amacıdır.Bu çalışmanın ilk bölümünde kredi kavramı üzerinde durulmuş, taahhüt firmalarınınmali ve finansal yapıları tartışılmıştır. İkinci bölümde mali analizin gereği ve amacıaçıklanmıştır. Temel mali tablolar ile ilgili bazı bilgiler verildikten sonra gelenekselanaliz tekniklerine göz atılmıştır. Bu bölümün sonunda kurulacak modelin temeliniteşkil eden bulanık mantık yaklaşımı hakkında bilgi verilmiştir.Son bölümde kredi analizinde karar vericiye destek olacak bir model oluşturulmuştur.Bu model sayesinde, geleneksel kredi analiz tekniklerinden farklı olarak sayısalverilerin haricinde istihbarati bazı eksik kanı ve bilgilerin de işlenebilmesi sağlanmıştır.İnşaat taahhüt firmalarını temsil edecek kriterler seçilmiş, bulanık ifadelerioluşturulmuştur. Verilerin işlenmesi için bir bilgisayar programı kullanılmış, örnek birfirmanın modelde değerlendirilmesi sonucundaki veriler tartışılmış hedeflenen amaçlaraulaşıldığı gözlenmiştir.viii
Özet (Çeviri)
SUMMARYFUZZY APPROACH TO CREDIT CONSTRUCTION FIRMSCredit evaluation and raising are vital activities of banking sector. Construction firmsare hard to evaluate in that manner. One of the main reasons for that is differentaccounting structure of those firms. So credit evaluation of construction companieshaving 15% indirect contribution to national income needs more attention.İn the first part of this study they deal with the credit concept and they argued thefinancial structure of the commitment firms. They explained the necessity and purposeof financial anaylisis.after giving some information about basic financial chart they scantraditional anaylize technics. Some information was given about blurred logicapprochment which would be the basic structure of this part.They founded a model which will be supporter to credit anaylisis in the last part.Thanksto this model,differ from traditional credit anaylisis they could use some secret deficientinformation and idea make them functional apart from numerical data.The criterion waschoosen which would represent building commitment firms blurred expressions wasformed.A computer programme was used to process the datas which are the evaluateresults of the exemplary firm was argued and it was observed that they achieved theirpurposesix