Serbest ve zorlanmış konveksiyonda yüzey film katsayısının teorik ve deneysel olarak incelenmesi
- Tez No: 1975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR SAMİ YILBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET İçerisinde ısı kaynağı bulunan silindir şeklindeki metalik "bir malzeme için serbest atmosferde ısı iletimi de - neysel ve teorik olarak incelenmiştir. Malzeme yüzeyi ile serbest atmosfer arasındaki yüzey film katsayısı ampirik olarak çıkartılmıştır. Bu çalışma daha sonra düşük hızlardaki hava akımları gözönüne alınarak genişletilmiş tir. Serbest akış hızı 10-36 m/sn arasında değişen bir rüzgâr tüneli içerisine ısı kaynağı ihtiva eden silindirik malzeme yerleştirilmiştir. Malzeme yüzeyi ile akış arasındaki yüzey film katsayısı için deneysel neticeler ve boyutsuz gruplar kullanılarak ampirik bir yaklaşım getirilmiştir. Bu çalışmada ısı iletimi düzgün ve sürekli rejimler için incelenmiştir. Gerek serbest ve gerekse zorlanmış konveksiyon şartlarında yüzey film katsayısı için bulunan ampirik yaklaşımların deneysel neticelerle iyi bir uyum içerisinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
VI SYNOPSIS Heat transfer mechanismfor cylindrical shaped metal "body containing heat source is examined at free at mospheric conditions. Heat transfer coefficient bet ween the body and the atmosphere is also derived by imperical approach. The present study is extended con sidering low velocity air flow around the body. To do this, the wind tunnel having free stream velocities of 10-36 m/sec is used. The heat transfer coefficient is imperically determined considering relevant dimension- less groups and experimental results. In the present study, steady state heat transfer mecha nism is considered for both natural and forced convec tion. It is seen that the results obtained for heat transfer coefficient from the experiment and the impe rical relation is in a good agreement.