Sulu ortamda yüksek oksidasyon haline sahip organomolibden bileşikleri
High oxidation state of organomolybdenum compounds in aqueous medium
- Tez No: 197549
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA DEMİRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sulu Ortamda Yüksek Oksidasyon Haline Sahip Organomolibden Bileşikleri?Bahar ÇağataySulu ortamdaki yüksek oksidasyon hali organometalik kimyasını kapsayan bu tez-2çalışmasında, Cp*2Mo2O5 kompleksinin farklı indirgeyici maddelerle (H3PO2, NaBH4, S2O3 , Zn)olan indirgenme reaksiyonları incelenmiştir. İndirgenme ürünlerinin karakterizasyonu, elemental1 31analiz, H NMR, P NMR, IR, EPR, Kütle spektrometrisi ve X-Ray difraksiyonu kullanılarakgerçekleştirilmiştir. Bu verilere bağlı olarak, ele geçen indirgenme ürünleri için olası yapılarönerilmiştir.Cp*2Mo2O5 kompleksinin H3PO2 (1:2) ile olan reaksiyonu sonucu elde edilen ürünün,+[Cp*3Mo3O7] türündeki bir katyon olabileceği sonucuna varılmıştır.Cp*2Mo2O5 kompleksinin H3PO2 (1:5) ile olan reaksiyonu sonucunda ele geçen ürünün;monomer, dimer ve trimer Cp*Mo türlerini içeren bir karışım olduğu sonucuna varılmıştır.Daha önceden sentezi rapor edilmiş olan Cp*2Mo2O4 bileşiği, NaBH4 indirgeyicimaddesi kullanılarak, farklı bir yolla sentezlenmiştir.Cp*2Mo2O5 kompleksinin CF3COOH varlığında MeOH-H2O çözeltisi içerisinde Zn ile2+indirgenmesi, trifloroasetat tuzu olan [Cp*3Mo3(µ-O)2(µ-OH)4] iyonunun oluşumu ilesonuçlanmıştır. Bu bileşiğin yapısı X-ray analizinden elde edilen verilerle doğrulanmıştır.Anahtar Sözcükler : Molibden, Sulu Organometalik Kimya, Metal-Metal Bağları, Okso Ligandlar,Hidrokso Ligandlar
Özet (Çeviri)
High Oxidation State of Organomolybdenum Compounds in Aqueous Medium?Bahar ÇağatayThis thesis covers ?high oxidation state organometallic chemistry? in aquoeus medium,in which reduction reactions of Cp*2Mo2O5 with different reducing agents (H3PO2, NaBH4,-2S2O3 , Zn) have been investigated. The structural characterizations of reduction products have1 31been achieved by elemental analyses, H NMR, P NMR, IR, EPR, Mass spectrometry and X-Ray diffraction. According to these data the probable structures have been assigned to thesereduction products.+The trinuclear cation [Cp*3Mo3O7] obtained by the reaction of Cp*2Mo2O5 with H3PO2(1:2).The reactions of Cp*2Mo2O5 with H3PO2 (1:5) resulted in complex mixtures of reductionproducts, which include monomer, dimer and trimer Cp*Mo species.The previously reported compound Cp*2Mo2O4 was synthesized by a different pathway,using NaBH4 as reducing agent.The reaction of Cp*2Mo2O5 with Zn in MeOH-H2O solution that is acidified with2+CF3COOH leads to the formation of [Cp*3Mo3(µ-O)2(µ-OH)4] ion as a triflouro acetate salt. Thestructure of this compound has been confirmed by X-Ray analysis.Key Words : Molybdenum, Aqueous Organometallic Chemistry, Metal-Metal Bonds, OxoLigands, Hydroxo Ligands