Amino şeker türevlerinin sentezi
The synthesis of amino sugar derivates
  1. Tez No: 197551
  2. Yazar: SILA SEÇEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN YENİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZETBu çalışmada, ve 1,2-O-izopropiliden-α-D-D-gulukoz, D-galaktoz, D-arabinozgulukofuranoz başlangıç şekerleri olarak kullanıldı. Deneysel çalışmalar bu basit şekerlerinamino türevlerinin sentezleri üzerinde oluşturuldu. 1,2-O-izopropiliden-α-D-gulukofuranoz, β-kloraloz ( 1,2-O-(S)-trikloroetiliden-α-D-gulukofuranoz ) ve α-kloraloz ( 1,2-O-(R)-trikloroetiliden-α-D-gulukofuranoz ) ticari olarak temin edildi. Arabinoz ve kloralin tepkimesi sonucuarabinokloraloz bileşiği hazırlandı. 1,2:3,4-di-O-izopropiliden-α-D-galaktopiranoz'un tosil türevielde edildi ve daha sonra bu türev nükleofilik yerdeğiştirme tepkimesi ile azit formunadönüştürüldü. Sentezlenen azit bileşiği ilgili amino şeker türevini elde etmek için çeşitli indirgenmaddeler ile tepkimeye sokuldu. Benzer şekilde, arabinokloraloz ve 1,2-O-izopropiliden-α-D-gulukofuranoz'un amino şeker türevleri aynı kimyasal yöntemlerin kullanılmasıyla elde edildi.Ayrıca, β-kloraloz ve α-kloraloz'un tosilleme tepkimeleri de çalışıldı. Deneysel çalışmalarımızilgili amino şeker iskeletlerini hazırlayabilmek için, bu tosil türevlerinin azit formlarınadönüştürülmesi üzerinde devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this study, D-glucose, D-galactose, D-arabinose and 1,2-O-isopropylidene-α-D-glucofuranose were used as a starting sugars. The experimental works were constituted on thesynthesis of amino derivatives of these simple sugars. 1,2-O-isopropylidene-α-D-glucofuranose,β-chloralose ( 1,2-O-(S)-trichloroethylidene-α-D-glucofuranose ) and α-chloralose ( 1,2-O-(R)-trichloroethylidene-α-D-glucofuranose ) were obtained commercially available. The compoundof arabinochloralose were prepared from the reaction of arabinose with chloral. Tosil derivativeof 1,2:3,4-di-O-isopropylidene-α-D-galactopyranose was obtained and than it was converted tothe azide form by following the nücleophilic substitution reaction. Obtained azide formation wasreacted with various reducing agents in order to get the related amino sugar derivative. Assimilarly, amino sugar derivatives of arabinochloralose and 1,2-O-isopropylidene-α-D-glucofuranose were obtained by using with the same chemical methods. In addition, tosilationreactions of β-chloralose and α-chloralose were also studied. The experimental studies is stillgoing on to convert the azide formation of these tosil derivatives for being able to prepare therelated amino sugar scaffolds.