Ataktik polipropilen, özellikleri ve çapraz bağlanması
The properties and crosslinking of atactic polypropylene
- Tez No: 197552
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLSEN BEŞERGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZETBu çalışmada Petrokimya Holding A.Ş. Aliağa kompleksi'nde yan ürün olarak üretilen ataktikpolipropilen, kimyasal maddeler kullanılarak çapraz bağlanmaya çalışılmıştır. N2 atmosferinde,penta eritritol trialileter (PETA) ve dialkil peroksit (DAP) kullanılarak yapılan çalışmalarda çaprazbağlanmaya sıcaklığın, DAP miktarının ve PETA miktarının etkisi incelenmiştirYapılan denemelerde en uygun reaksiyon koşullarının 165 oC de %10 PETA ve % 4,5 DAPkullanıldığında elde edildiği görülmüştür. Bu koşullar literatürle uyum içerisindedir.(Borsig et al, 1993).Bu koşullarda jel miktarı %2,2 olarak bulunmuştur. Çalışmada elde edilen jelin miktarı ASTM-D-2765-90 yöntemine göre belirlenmiştir.Çapraz bağlama sonucu elde edilen jelin yapısı FT-IR ve TGA ile incelendi ve elde edilen veriler,işlem görmemiş ataktik polipropilene ait verilerle kıyaslandı. Çapraz bağlama sonucu oluşan jel veşahitin TGA'da incelenmesi sonucunda her ikisinin de bozunma noktalarının hemen hemen aynıolduğu görülmektedir.Çapraz bağlama sonucu oluşan jelin FT-IR'da incelenmesi sonucunda APPkarakteristik bantlarının yanı sıra şahitten farklı olarak 1728 cm-1 de karbonil grubuna ait pik görüldü.Çapraz bağlama işlemiyle elde edilen jel ayrıldıktan sonra süzüntünün yapısında herhangi birdeğişim olup olmadığını saptamak amacıyla Brookfield viskometresi ile incelendi ve elde edilen verilerşahit ile kıyaslandı. Sabit sıcaklık ve DAP miktarında( 165ºC,%4.5 DAP) PETA miktarları %10-15arasında değişen örnekler reaksiyona sokulduktan sonra oluşan jel ayrılarak süzüntülerinin viskozitesiBrookfield viskometresi ile ölçüldü. Sonuç olarak PETA miktarı arttıkça viskozitenin arttığı görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPurpose of this study is to crosslink atactic polypropylene which is produced as by-product atPetkim Petrochemical Holding Co. Aliağa Polypropylene Factory by using chemicals and todetermine the effects of temperature,amounts of dialkyl peroxide (DAP) and coagentpentaerythritol triallyl ether(PETA) on the crosslinking of atactic polyprıpylene under the nitrogenblanket.To determine the effects of the temperature, amounts of peroxide (DAP) and coagent (PETA)on the chemical crosslinking of atactic polypropylene ,one parameter was unchanged whileother two parameters were changed one by one and at the end of the experiments, according tothe amounts of the gels,for the chemical crosslinking of atactic polypropylene , 165ºC ,4.5%DAP and 10% PETA were found as ideal conditions.Under the ideal conditions ,amount of gelwas found as 2.2%.Structure of gel was examined by FTIR and TGA and results of gel were compared to theresults of APP. Although there is no difference between APP and the crosslinked APP TGAresults, it was found that the chemical crosslinked APP FTIR spectrum contained extra typicalcarbonyl bond at 1728 cm-1.Separately ,filtrates produced during the chemical crosslinking of APP at 165ºC by using4.5% DAP and different concentrations of PETA were dried and solved in toluen and than theirviscosities were measured by using Brookfield Viscometer.It was found that viscositiesincreased as the amount of PETA was increased. As a result we can say that filtrates containthe crosslinked APP also its molecular weight is effected by the amount of PETA.I