Van'da yağlık ayçiçeği (Helianthus annuus L.) çeşitlerinde farklı ekim zamanı ve bitki sıklıklarının tarımsal, fizyolojik, verim ve kalite özellikleri üzerine etkileri
The effects of the different sowing date and plant density on the agronomical, physiological, yield and quality components of oilseed sunflower (Helianthus annuus L.) cultivars in Van
  1. Tez No: 197600
  2. Yazar: ZEHRA EKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BURHAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZETVAN'DA YAĞLIK AYÇİÇEĞİ (Helianthus annuus L.) ÇEŞİTLERİNDEFARKLI EKİM ZAMANI VE BİTKİ SIKLIKLARININ TARIMSAL,FİZYOLOJİK, VERİM VE KALİTE ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ETKİLERİEKİN, ZehraDoktora Tezi, Tarla Bitkileri Anabilim DalıTez Danışmanı: Doç. Dr. Burhan ARSLANAralık 2005, 166 sayfaBu araştırma, Van ekolojik koşullarında farklı ayçiçeği çeşitleri için enuygun ekim zamanı ve bitki sıklığını belirlemek amacıyla 2002 ve 2003 üretimyıllarında yürütülmüştür. Çalışmada sulu koşullarda farklı ekim zamanı (5 Mayıs, 15Mayıs ve 25 Mayıs) ve bitki sıklıklarının (3000, 5000, 7000 ve 9000 bitki/da), üçfarklı ayçiçeği çeşidinin (TR-3080, TR-4098 ve TARSAN-1018) verim özellikleriüzerine etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE EFFECTS OF THE DIFFERENT SOWING DATE AND PLANTDENSITY ON THE AGRONOMICAL, PHYSIOLOGICAL, YIELD ANDQUALITY COMPONENTS OF OILSEED SUNFLOWER(Helianthus annuus L.) CULTIVARS IN VANEKİN, ZehraPhD Thesis, Field Crops DepartmentSupervisor: Assoc. Prof. Dr. Burhan ARSLANDecember 2005, 166 pagesThis research was carried out to determine the optimum sowing date andplant density for different sunflower varieties in Van ecological conditions. The fieldtrials including four sowing densities (3000, 5000, 7000 and 9000 plant/da), threesowing dates (5 May, 15 May and 25 May) and three cultivars was performed underirrigated conditions in two years (2002 and 2003).