Seçilen bir kamu binasının doğrusal ötesi davranışında beton dayanımı ve etriye aralığının etkisi
Effect of concrete strength and transverse reinforcement amount on nonlinear behaviour of a selected public building
- Tez No: 197676
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET İNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜTEZ ÖZET BİLDİRİ FORMUİNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALISEÇİLEN BİR KAMU BİNASININ DOĞRUSAL ÖTESİ DAVRANIŞINDA BETONDAYANIMI VE ETRİYE ARALIĞININ ETKİSİİrfan KOÇAKÖZETSon yıllarda meydana gelen yıkıcı depremler, okul binalarının yetersiz depremperformansına sahip olduğunu göstermiştir. Kalitesiz imalat, yetersiz işçilik ve bakımsebebiyle, bir çok okul binası bu yıkıcı depremlerden etkilenmiştirBu çalışmada tip projeye göre imal edilen bir okul binasının, farklı beton dayanımı vesargı donatısı miktarları için doğrusal ötesi davranışını değerlendirmek amaçlanmıştır.Çalışma için 1. ve 2. deprem bölgelerinde inşa edilen 24 derslikli 8841-Y1 nolu tip projeseçilmiştir. Mevcut yapılardaki beton dayanımı olarak üç farklı tipik değer gözönünealınmıştır: 10, 13 ve 16 MPa. Sargı donatısı oranını ifade etmek üzere, yetersizden ve yeterlimiktarı temsil eden üç farklı etriye aralığı seçilmiştir: 250, 150 ve 100mm.Sonuçlar göstermiştir ki hem beton dayanımı ve hem de sargı donatısı seçilen binanındoğrusal ötesi davranışında etkilidir. Daha yüksek beton dayanımı yatay yük taşımakapasitesinde az da olsa artışa sebep olurken, sargı donatısındaki artış, maksimumdeplasman kapasitesini yükseltmektedir. Belirtmek gerekir ki, düşük beton dayanımı vegöreli olarak düşük sargı donatısına sahip yapı dikkate değer deplasman kapasitesine sahipolmasına rağmen, önemli miktarda kolonda kesme hasarı oluşmaktadır. Bunun sebebi, yatayyük taşıma kapasitesinin önemli bir kısmını, yapıda bulunan ciddi boyutlardaki perdelerinsağlamasıdır. Çalışmada ayrıca seçilen binanın yatay yük kapasitesinin, 1998 AfetYönetmeliği açısından yetersiz olduğu görülmüştür. Farklı oranda perde ilavesi şeklindeönerilen bazı güçlendirme seçenekleri ile yapının kapasitesi artırılmıştır. İlave perdeler,kapasite üzerinde ciddi artışa sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜTEZ ABSTRACT BİLDİRİ FORMUGRADUATE PROGRAM IN CIVIL ENGINEERINGEFFECT OF CONCRETE STRENGTH AND TRANSVERSE REINFORCEMENT AMOUNT ONNONLINEAR BEHAVIOUR OF A SELECTED PUBLIC BUILDINGİrfan KOÇAKABSTRACTRecent devastating earthquakes in Turkey have emphasized inadequate seismic performance ofschool buildings. Many school buildings are affected by destructive earthquakes due to poor quality ofconstruction, poor workmanship, and lack of maintenance.This study aims to evaluate nonlinear behavior of a school building with template design fordifferent concrete strength and transverse reinforcement amount observed in existing publicbuildings. Template design 8841-Y1 with 24-classroms and constructed in the first and second seismiczones is selected for study. Three concrete strength values typical in existing public buildings wereconsidered as 10, 13 and 16 MPa. Transverse reinforcement amount was represented with spacing;three spacing values were taken as 250, 150, and 100 mm representing poor to well confinementspacing values, respectively.The results showed that both concrete strength and transverse reinforcement amount have effectson nonlinear behavior of the selected building. The better concrete strength provides a slightly higherlateral load capacity while the increase in transverse reinforcement amount improves ultimatedisplacement capacity. It should be noted that although the building with the poor concrete strengthand relatively small amount of transverse reinforcement has a fair displacement capacity, there weresignificant number of columns suffered from shear failures at the level of lateral load capacity loss.Loss in several columns did not affect capacity curve due to major lateral load capacity of shear walls.Another outcome is that the selected building has no sufficient lateral load capacity compared to 1998Turkish Earthquake Code. Several strengthening alternatives as different amount of additional shearwalls were used to increase the capacity of the building.