Betonarme binaların yapı dışarısından perde duvarlarla güçlendirilmesi
Strengthening reinforced concrete buildings with exterior shear walls
  1. Tez No: 197677
  2. Yazar: SALİH YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN KAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜTEZ ÖZET BİLDİRİ FORMUİNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALIBETONARME BİNALARIN YAPI DIŞARISINDAN PERDE DUVARLARLAGÜÇLENDİRİLMESİSalih YILMAZÖZETTürkiye'nin önemli ve öncelikli sorunlarından birisi de depreme dayanıksız yapıstoğudur. Depreme dayanıksız yapılar özellikle 1992 Erzincan depremi ile başlayan son 15yıllık dönemde büyük hasarlara ve can kayıplarına yol açmışlardır. En fazla can kaybı dadeprem bakımından yetersiz betonarme binalarda yaşanmıştır. Bu sorunun çözülebilmesiiçin depreme dayanıksız yapıların belirlenmesi ve bu yapıların güçlendirilmesi olmak üzereiki temel konuda ciddi çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.Esasen her iki alanda da iyi bir bilgi birikimi oluşmuş olmasına rağmen depremedayanıksız olduğu belirlenen yapıların güçlendirilmesinde zorluklarla karşılaşılmaktadır. Buzorluklardan en önemlisi yapının kullanıma kapatılarak güçlendirilme imalatının yapılmasıgerekliliğidir. Pek çok bina sahibi binasını inşaat esnasında kullanamayacağı içingüçlendirmekten kaçınmaktadır. Ayrıca, bina içerisinde yapılacak klasik güçlendirmeuygulamaları ince işler nedeniyle maliyeti de oldukça artırmaktadır.Bu çalışmada, Türkiye yapı stokunun önemli kısmını oluşturan betonarme binalarınyapı dışarısından betonarme perdelerle güçlendirilmesini sağlayacak bir yöntemgeliştirilmiştir. Çalışma kapsamında üç boyutlu üç adet yapı numunesi tersinir tekrarlıyükler altında denenmiştir. Deney serisi, referans yapı ile hasarlı ve hasarsız ikengüçlendirilen yapılardan oluşmaktadır.Yapılan çalışmalar sonucunda dış perdelerin hem hasarlı hem de hasarsız yapılardabaşarılı sonuçlar verdiği ve dış perde uygulaması ile yapı kapasitesi ve rijitliğininartırılabildiği gösterilmiştir. Yapıya sonradan ilave edilen dış perde ile dış perdeninbağlandığı mevcut yapı elemanlarının tek elemanmış gibi çalışabildiği deneysel olarakgösterilmiştir. Ayrıca, deney modellerinin doğrusal olmayan bilgisayar modelleri dehazırlanarak statik itme analizleri yapılmış ve deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır.Doğrusal olmayan modellere donatı sıyrılması, perde kayma davranışı da yansıtılmıştır.Doğrusal olmayan yapı modellerinin gerçekçi sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜTEZ ABSTRACT BİLDİRİ FORMUGRADUATE PROGRAM IN CIVIL ENGINEERINGSTRENGTHENING REINFORCED CONCRETE BUILDINGS WITH EXTERIOR SHEARWALLSSalih YILMAZABSTRACTOne of the important and primary problems of the Turkey is seismically deficient building stock.Due to these vulnerable buildings, great damages and a lot of casualties have been experienced in the15-year period starting with 1992-Erzincan Earthquake. Most of the casualties are encountered inreinforced concrete buildings. To overcome this problem, serious research is needed mainly in twoareas that are determining seismically vulnerable buildings and strengthening these buildings.Actually, in both areas, an extensive literature has been improved. Contrary to this fact, in manycases, engineers come across with some difficulties in seismic strengthening applications. Mostimportant one of these difficulties is the necessity of the building?s being out of service for theconstruction of strengthening members. Most building owners avoid strengthening their building asthey have to empty their building. Additionally, classical strengthening applications that requireconstruction inside the building increases construction cost due to finishing works.In this study, a method for strengthening RC buildings, which composes of an importantpercentage of the Turkish Building Stock, from outside of the building by external shear walls isdeveloped. In this scope, three RC models in 3-D were loaded under cyclic loads statically.Experimental program includes a reference model, and two strengthened models that weredamaged/repaired and undamaged.Experimental study showed that using external shear walls is possible to improve capacity andrigidity of both damaged and undamaged RC structures. It is also proved experimentally that, postattached external shear walls behave as a monolithic member of the structure. Additionally, nonlinearanalytic models of the experimental models are prepared and static pushover analyses are performedon the models. In models, bond-slip and sliding shear behavior are modeled. Experimental andanalytical models are compared with each other. It is seen that, analytical results are reasonable incomparison with the experiments.