Küçük hidroelektrik santralların tasarım ölçütleri
Small hydroelectric power plants design criteria
- Tez No: 197679
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞET ORHAN BAYKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanan çalışma ile, son zamanlarda önemi artan enerjiüretimi sektöründe önemli yer tutan Küçük Hidroelektrik Santraller ile enerji üretimikonusu ele alınmıştır. Türkiye koşullarında hızla yapımına başlanan santraller için belirliayrıntıda ve özellikle yapısal konularda bir hesaplama biçimi oluşturulmaya çalışılmıştır.Konu hakkındaki kitaplarda bir konu ele alırken bu kitapta ise Birinci Bölüm'de konuyagenel bir giriş yapılmakta; kinci Bölüm'de bağlama yapısının unsurları olan gövde, geçitler,sualma ağzı ve düşü havuzunun özellikleri ile hidrolik hesaplarına değinilmekte ayrıcabağlama gövdesinin statik hesapları verilmekte; Üçüncü Bölüm'de iletim kanalı tipleri;Dördüncü Bölüm'de yükleme havuzu unsur ve boyutları; Beşinci Bölüm'de Cebri boruçeşitleri ve hesap yöntemleri; Altıncı Bölüm'de santral yapısının boyutları ve hesapları;Yedinci Bölüm'de vahşi derelerden su alma yöntemleri; Sekizinci Bölüm'de akarsu akımınınkarakteristik özellikleri; Dokuzuncu Bölüm'de çökeltme havuzu genel nitelik ve nicelikleri;Onuncu Bölüm'de su türbinlerinin tarihçesinin anlatılması; Onbirinci Bölüm'de santralunsurlarının maliyet keşifleri için özet bilgiler; Onikinci Bölüm'de santral unsurlarınınmaruz kalacağı jeolojik etkilerin gösterilmesi; Onüçüncü Bölüm'de ise şişirilebilir barajlarkonuları sunulmaktadır.Bu çalışmanın yapılması ile ?yapılabilirlik? çalışmalarına altlık oluşturulması, ayrıntılıhidrolik ve ekonomik araştırmalarında yapılarak çalışmanın bütünselleştirilmesiamaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this Master of Science thesis presented to play an important role of buildingenergy production by hydropower plants. The engineers have very limited reference papersor books in Turkey, the lecturer attempt to compilation this workshop papers.There are many books which cover only a single chapter of this discipline. This book ispresents, In the First Chapter, include concise information about the contents; In the SecondChapter, specifications and hydraulic calculations of spillways, intakes, gates, sluiceways, andstability requirements of diversion weirs; In the Third Chapter, types of intake channels; Inthe Fourth Chapter, elements and dimensions of forebays; In the Fifth Chapter, types,materials, and design criteria of penstocks; In the Sixth Chapter, dimensions and designcriteria of powerhouse; In the Seventh Chapter, types and methods of water intake of wildand scenic river; In the Eighth Chapter, characteristics of river flows; In the Ninth Chapter,general characteristic and dimensions of desilting ponds; In the Tenth Chapter, historicaldevelopments of water wheels; In the Eleventh Chapter, essential introduction abouthydropower energy system?s cost estimations; In the Twelfth Chapter, practical precautionagainst geological harmful effects; In the Thirteenth Chapter, general information?s ofrubber dams.It is intentioned that this book will be useful and prepare for extensive work ofhydropower energy feasibility. In conclusion, small hydroelectric power plants design criteriahas prepared in this work.