Mini hidroelektrik santrallerin ön tasarımı için bilgisayar yazılımı geliştirilmesi
Developing a computer program to pre-design of mini hydroelectric power plants
  1. Tez No: 428438
  2. Yazar: MEYSAM KHOSHBAKHT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP YURTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Küçük hideoelektrik santraller düşük maliyet ve güvenilir enerji teknolojileri, kısa inşaat süresi ve temiz elektrik sağlamalarından dolayı son yıllarda yaygınlıkla kullanılmaktadır. Su kuvvetlerinin tasarımı projenin tasarım debisinin tahmini ve su kuvveti elemanlarının boyutlarının belirlenmesi için hem hidrolojik hem de hidrolik çalışmalar gerektirmektedir.Bu çalışmada mini hidroelektrik santrallerin hidrolojik ve hidrolik tasarımı için uygulayıcılara yardımcı olan bir bilgisayar yazılımı geliştirilmiştir. Hidrolojik tasarım bölümü Rasyonel, Snayder ve Sentetik Birim Hidrograf yöntemleri ile birim hidrograf tahmini yapabilmektedir. Hidrolik tasarım bölümü su alma yapısı, regülatör, düşü havuzu, iletim kanalı, çökelme havuzu, yükleme havuzu ve cebri borunun boyutlarını hesaplayabilmektedir. Bağımsız bölümlere sahip olan yazılım hidroelektrik santrallerin yanında digger su yapılarının hidrolojik ve hidrolik tasarımında da kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Small-scale hydropower is widely used recent years because of their cost-effective and reliable energy technologies, short construction period and providing clean electricity generation. Hydropower design requires both hydrologic and hydraulic studies to estimate the design discharge of a project, and determine the dimensions of hydropower elements.A computer software is developed to help engineers for hydrologic and hydraulic design of mini hydropower plants in this study. Hydrologic design section can estimate the unit hydrograph by Rational, Snyder and Synthetic unit hydrograph methods. Hydraulic design section can compute the dimensions of ground intake, weir, stilling basin, headrace, settling basin, forebay and penstock. Developed software having independent sections can be used for the users to design some other hydraulic structures for hydrologic and hydraulic purposes besides hydropower plants.