Prefabrik betonarme sanayi yapılarının deprem davranışının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of seismic behaviour of precast reinforced concrete industrial structures
- Tez No: 197678
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN KAPLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜTEZ ÖZET BİLDİRİ FORMUİNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALIPREFABRİK BETONARME SANAYİ YAPILARININ DEPREM DAVRANIŞININDENEYSEL OLARAK İNCELENMESİNihat ÇETİNKAYAÖZETBu çalışmada, ülkemizde yaygın olarak kullanılan, tek katlı prefabrik betonarmesanayi yapılarının deprem davranışı deneysel olarak incelenmiştir. Prefabrik sanayiyapılarında, yerinde, incelemeler yapılmıştır. Bu konuda önceden yapılmış olan çalışmalararaştırılmış ve karşılaştırmalar yapılarak bu yapıların ortak özellikleri, özellikle zayıflıkları,tespit edilmiştir.ABYYHY 98'den önce yapılmış olan, tek katlı prefabrik betonarme sanayiyapılarının, 1998 Ceyhan ve 1999 Marmara depremlerinde göstermiş olduğu kötüperformans göz önüne serilmiştir. Bu zayıflıkların başlıcaları; sistemin yanal rijitliğininyetersiz olması, sistemin bir bütün olarak çalışmasını sağlayacak bir rijit diyaframınolmaması, çatı makaslarının yana devrilmesi, kolon diplerinde mafsallaşma problemleriolarak tespit edilmiştir.Deneysel çalışmanın yapılabilmesi için, Mevcut Deprem ve Yapı Teknolojilerilaboratuarının içerisine, özel bir Kuvvetli Döşeme-Reaksiyon Duvarı sistemi, bu çalışmakapsamında inşa edilmiştir. Yerinde yapılan çalışmalardan elde edilen veriler ile deneymodelleri gerçekçi bir şekilde oluşturulmuştur. Üç boyutlu prefabrik betonarme deney yapısılaboratuardaki kuvvetli döşeme üzerine mevcut yapılarda uygulanan yöntemler ilekurulmuştur.Bu çalışmadan elde edilen bulgular kuramsal hesaplar ile ve daha önceden yapılmışolan çalışmaların bulguları ile karşılaştırılmıştır. Deneysel çalışma sonuçlarının kuramsalhesaplar ile uyumlu olduğu görülmüştür. Sonuç olarak mevcut prefabrik betonarme sanayiyapılarının deprem davranışı birçok yetersizlikler göstermektedir. Bu yapıların mevcutdurumlarının incelenerek gerekli güçlendirmenin yapılması acilen gereklidir.
Özet (Çeviri)
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜTEZ ABSTRACT BİLDİRİ FORMUGRADUATE PROGRAM IN CİVİL ENGINEERINGEXPERIMENTAL INVESTIGATION OF SEISMIC BEHAVIOUR OF PRECAST REINFORCEDCONCRETE INDUSTRIAL STRUCTURESNihat ÇETİNKAYAABSTRACTIn this study, seismic behavior of single story precast reinforced concrete (PRC) industrial structureswhich are very widespread in Turkey has been investigated experimentally. First of all, the structuresmentioned above were examined in place. Related studies made about this subject are collected from theliterature and compared with the data obtained from the site investigations.The performance of PRC industrial structures constructed before 1998 Turkish Earthquake Codeduring 1998 Ceyhan and 1999 Marmara earthquake was very poor. Main reasons; Insufficient lateralstiffness, no rigid diaphragm in the system, tilting of the roof beams and dropping to the floor due toinsufficient connection.Realistic test models were designed by using the data obtained from the existing structures. A newStrong Floor-Reaction Wall system designed for the existing laboratory buildings were constructed. First,drawings of the models, then steel forms and reinforcement were prepared. Finally concrete was poured tothe steel forms.Three dimensional test structure was assembled over the Strong Floor by using the same constructionmethods used for existing industrial structures. Test structure was tested under lateral reversal cyclicloading. Lateral loading system, instrumentation, data collection systems were explained. This experimentwas performed in 2 stages; symmetrical and nonsymmetrical loading.In conclusion it was shown that experimental results were matching with the theoretical calculationsand with the observations made after earthquakes.