Java virtual machine implementation on micro-C/OS-II real-time operating system
Micro-C/OS-II gerçek zamanlı işletim dizgesi üzerinde java sanal makinesi gerçekleştirimi
- Tez No: 197686
- Danışmanlar: PROF.DR. TURHAN ALPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZMICRO-C/OS-II GERÇEK ZAMANLI İŞLETİM DİZGESİ ÜZERİNDEJAVA SANAL MAKİNESİ GERÇEKLEŞTİRİMİSanal Makine deyimi çoğunlukla işletilebilir kodun alttaki bilgisayar donanımınatransparan olması kavramına karşılık gelir. Dolayısıyla, bir sanal makinenin bağımsız birkomut kümesi, program tanımlama söz dizimi ve çoğunlukla da üzerinde çalıştığıbilgisayar donanımından bağımsız bir program koşma mimarisi olur.Java Sanal Makinesi, Java programlama dili söz dizim ve anlambilim kurallarıkullanılarak geliştirilen kaynak kodun derlenmesi ile elde edilen ve sınıf adıyla anılanplatformdan bağımsız amaç kütükleri koşabilme kabiliyetine sahiptir.Micro-C/OS-II güven-kritik gerçek-zamanlı yazılım geliştirimini destekleyenAmerikan Federal Havacılık Ajansı (FAA) sertifikalı bir gerçek-zamanlı işletimdizgesidir. Micro-C/OS-II işletim dizgesi hali hazırda yirmiden (20) fazla donanımüreticisinin değişik bilgisayar mimarileri üzerine taşınmış durumdadır.Bu tez çalışmasının amacı Micro-C/OS-II işletim dizgesi çağrılarını kullanarak birJava Sanal Makinesi çekirdeğini çalışır hale getirmektir. Bu sayede, elde edilecek JavaSanal Makinesi çekirdeği Micro-C/OS-II işletim dizgesinin üzerine taşındığı bütünbilgisayar mimarilerine kolayca taşınabilecektir. Bununla beraber, bu Java SanalMakinesi, Java programla dili kullanılarak geliştirilmiş uygulamaların diğer Java SanalMakinelerine yüklenip koşuldukları gibi yüklenip koşulabileceği hafif gerçek-zamanlıbir işletim ortamı sağlayacaktır. Yapılan çalışma sonucunda ortaya konulan tez, gelecektebu Java Sanal Makinesi çekirdeğinin kabiliyetlerini güven-kritik gerçek-zamanlı yazılımgeliştirilebilmesine imkan verecek şekilde geliştirecek yazılım mühendisleri için yetkinbir referans ve rehber olmaya aday bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTJAVA VIRTUAL MACHINE IMPLEMENTATIONON MICRO-C/OS-II REAL-TIME OPEATING SYSTEMVirtual Machine (VM) implies mostly the transperancy of executable code fromthe underlying computer hardware . So, a virtual machine is expected to have anindependent instruction set, program description syntax and mostly a different programexecution architecture independent from the underlying computer hardware.Java Virtual Machine (JVM), has the capability of executing the platformindependent object file called class file which is an output of the compilation processwhich takes the source files written by using the java syntax and semantic rules as aninput.Micro-C/OS-II is a real-time operating system which is certifed to be real-timeoperating system supporting safety-critical software development with FAA (FederalAviation Agency) certification. MicroC/OS-II is already ported to more than 20 differenthardware manufacturers computer architectures.The aim of this thesis work is realizing a JVM core by using the pure MicroC/OS-II system calls. So, the resulting JVM core will have the capability to be ported easly toany computer architecture which is ported by MicroC/OS-II. Also this JVM core will be,at least, a soft real-time execution environment where applications developed in Java canbe deployed and executed as they are deployed and executed in other JVMs. At the end,this thesis work is also expected to be a baseline and a guide for the future developers anddesigner who will be improving this core to support the safety-critical real-time softwaredevelopment.