Developing tools for the enhancement of remote sensing images and parallel programming applications
Uzaktan algılama ile elde edilmiş görüntülerin iyileştirilmesi ve paralel proglamlama uygulamaları için araçların geliştirilmesi
- Tez No: 197687
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEM ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
UZAKTAN ALGILAMA İLE ELDE EDİLMİŞ GÖRÜNTÜLERİNİYİLEŞTİRİLMESİ VE PARALEL PROGRAMLAMA UYGULAMALARI İÇİNARAÇLARIN GELİŞTİRİLMESİHÜSEYİN ŞAHİN AKBALGörüntü iyileştirme tekniklerinin temel amacı, bir görüntüyü belli bir amaca yönelik özelbir uygulama için orijinal halinden daha uygun bir hale getirmektir.Bu çalışmada, özel uygulama alanı olarak uzaktan algılama seçildi. Öncelikle uzaktanalgılama ile elde edilmiş görüntülerin iyileştirilmesinde kullanılan görüntü iyileştirme teknikleriniincelendi. Sonrasında da bu teknikleri paralel hesaplama kullanarak bir adım ileriye götürmekiçin denemeler yapıldı. Her ne kadar alan içerisindeki tekniklerin bir kısmının parallelliği üzerineçalışılmış olsa da; elde edilen sonuçlar uzaktan algılama alanında kullanılan iyileştirmetekniklerinin parallelleştirilmesi ile nasıl bir kazanım elde edilebileceği konusunda bize kesin birfikir vermektedir.
Özet (Çeviri)
DEVELOPING TOOLS FOR THE ENHANCEMENT OF REMOTE SENSINGIMAGES AND PARALLEL PROGRAMMING APPLICATIONSHÜSEYİN ŞAHİN AKBALThe principal goal of enhancement techniques is to process an image so that the result ismore suitable than the original image for a specific application.In this study the remote sensing is chosen as the area of that specific application. First asurvey is made on the enhancement techniques used for the enhancement of remote sensingimages. Then optimization of these techniques are tried using parallel computation. Althoughoptimization efforts cover a subdivision of the techniques, the results offer a definite idea aboutwhat can be achieved from the parallelization of the enhancement techniques used in the area ofthe remote sensing.